0

Varis Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Varis bacaklardaki toplar damarların genişlemesidir. Çeşitli nedenlerin tetiklediği varisler damarların gözle görülür derecede belirgin olmasıdır. Varisler tedavi edilmez ve önlem alınmazsa daha ileri safhalara taşınarak, yayılma gösterir. Bunun neticesinde hoş olmayan görüntü meydana gelir ve bacaklarınızı ağ tabakası sarmış gibi hissedersiniz. Toplardamar üzerinde oluşan deformasyon oluşumu, bacaklar da öncelik olarak estetik açıdan rahatsız edici durumlara davetiye çıkarır. Varis hayat kalitesini düşüren, yorgun bacakların tetiklediği oluşumlardır.

 

Varis neden olur

Varis bacak bölgesinde yayılma gösteren, ilerleyen toplardamar tıkanıklıklarıdır. Varislere kaynak olan ve destek veren oluşumları dizginlemek, oluşabilecek varislerin önüne set çekecektir. Var olan varisleri de tedavi etmek için önlem almaya başlamak ilk aşamadır. Varisleri öncelikle uzun süre ayakta kalmak, bacakları normalden fazla yorgun bırakmak oluşumun ilk nedenleri arasındadır. Toplardamar da oluşan tıkanmalar, vücutla temas eden sıcak sular ve banyolar, hamilelik süreçleri, kalıtımsal durumlar neden olmaktadır.

 

Varis belirtileri ve şikayetleri

Varisler belirgin biçimde sıkıntılar yaşamanızı sağlayacaktır. Ağrı, şiş, yorgunluk hissi vererek gerilmelere neden olur. Hoş olmayan görünüm nedeniyle kişilerin yaşamı olumsuz şekilde etkiler. Bacaklarınızın gün içinde ağrıması da kaçınılmaz olur. Öncelik olarak varisin nedenini bularak tedavi şekline başlamak gerekmektedir.

varis_nedir_nasil_tedavi_edilir

Varis tedavisi

Varis tedavi değişik şekillerde yapılabilmekte, öncelikle nedeni açıkça bilinmelidir. Neden olan kaynaklarla ilişki kesilmeli, önlem alınabilecek her hususun önüne set çekilmelidir. Öncelikle kişiye özel hazırlanan kompresyon tedavisidir. Varisli olan kişiye özel bir çorap giydirilir ve varis çorabı olarak adlandırılır. Varis çorabının amacı varis olan bölgeye baskı yaparak genişleyen kısmı daraltır. Varisin lazerle yapılan tedavisi, küçük kılcal damarlardan oluşan varisler için uygulanmaktadır. Ameliyat ve iğne ile de varis tedavisi yapılmaktadır.

Sosyal Medyada Paylaş
TwitterFacebookWhatsAppGoogle+

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir