0

Empati Nedir ? Empati Hakkında Bilgi

Bu yazımız da sizlere empati nedir, empati ne işe yarar, empati nasıl kurulur ? Sorularının yanıtlarını vermeye çalışacağız. Empati kavramını bir çok kişi uygulamaya çalışır. Sağlıklı bir iletişimin ilk kuralının empati olduğunu hatırlatarak yazımıza devam edebiliriz.

Empati Nedir ?

Empati karşıdaki kişinin duygu ve algı durumunu anlayabilmektir. Düşünce ve duygulardaki algı anlayışının gelişmesi, kendi bakış açısını izole ederek, tamamen karşıdaki kişi gibi düşünebilme yetisidir. Sorgulamadan, yargılamadan ve tamamen kendi düşüncelerinden bağımsız olarak anlayabilmektir. Başkasının düşüncelerini doğru analiz etme yeteneğidir. Bu sayede başkalarına karşı gelişen empati duygusuyla, insanlar daha hoşgörülü olacaklardır.

Empati kurmak başkalarına karşı hoşgörü duygumuzu geliştirmemizi sağlayacaktır. İnsanların birbirinden farklı duygu durumu içerisinde olduğunu biliyoruz. Bu durum aynı düşünmeyen kişileri ötekileştirmemizi beraberinde getiriyor. Empati kurabilen insanlar öncelikle dinlemeyi bilirler. Sürekli savunmaya geçmeden, öncelikle karşı tarafı dinler, sonra fikirlerini söylerler. Karşıdaki kişiyi dinlemeden anlayamayacaklarını iyi bilirler. Karşı tarafın neler hissettiğini, duygu durumlarını anlamaya çalışırlar. Karşıdaki kişinin anlattığı ve yaşadığı deneyimleri anlamaya çalışırlar. Kendisini karşıdaki kişinin yerine koyabilen insanlar, Dünya’ nın en mutlu insanları arasında sayılırlar. Bencillik duygusundan tamamen arındırılmış olmaları, onları yeryüzün de nereye giderlerse gitsinler mutluluğu da beraberinde getirecektir. Her zaman için karşımızdaki kişileri bir eleştirmen edasıyla değil, anlamak için dinleyelim.

Diğer arama sonuçları:

  • empati nedir
Sosyal Medyada Paylaş
TwitterFacebookWhatsAppGoogle+

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir