6

Milli Kültür Nedir ? Milli Kültürlerimiz Nelerdir ?

Milli kültür nedir? Milli kültürün yararları nelerdir ? Cirit atlamadan gelenek ve göreneklerimize kadar milli kültürümüz nelerdir ? Merak ettiğiniz bilgileri hemen aktarmaya başlayalım.

Milli Kültür

Milli kültür bir milleti başka milletlerden ayıran, geçmiş tarih boyunca oluşturulan, sadece o millete ait manevi ve maddi yapının bütününü kapsayan değerlere milli kültür denir. Gelenek, görenek, benimsenmiş ve geçmiş tarihlerden günümüze kadar gelen, kuşaktan kuşağa aktarılan değerler manevi kültürdür. Bir Ülke’ nin simgesi haline gelen mimari eserler, Türk sofrası, araç-gereçler, elbise ve giysiler maddi kültürü oluşturan yapı taşlarıdır. Gelenek ve görenlerimiz milli kültürümüzün tarihler boyunca silinmeyecek, nesilden nesile aktarılacak yaşayış tarzıdır. Gelenek değişmeyecek ve herkesin benimsediği adetlerimiz kına geceleri, sünnet düğünleri, bayramlarda akraba ziyaretleri, büyüklerin ellerini öpmek Türk yapısının ve toplumunun temel davranışlarıdır. Görenek ise, bir oluşumun geçmiş yıllardan kuşatan kuşağa görüldüğü gibi alışkanlık haline gelmesidir. Eve gelen misafire yapılan ve özel olarak hazırlanan ikramlar, gelin ve damada takı takmak, bayramda küslerin barışması toplumdaki bireyleri birbirine yakınlaştıran, en temel değerlerden biridir.

Milli Kültürün Yararları Nelerdir ?

Milli kültürün yararları, bir milletin anlayışını, algısını, duruşunu ve yapısını başka Milletlerden ayıran en temel özelliktir. Bir milletin kimliği, maddi ve manevi değerleriyle bütünleşmiş olmasıdır. Toplumların birbirlerine bıraktığı en değerli mirastır. Bir milletin temelidir ve ayakta durmasını sağlayan en en temel özelliğidir. Milli ve beraberlik duyguları gururla artış ve bütünlük gösterir. Türk kültürü çok eskilere dayanan ve oldukça köklü her bakımdan zengin bir kültürdür.

Milli Kültürlerimiz Nelerdir ?

Milli kültürlerimiz ata sporlarımızın öncülüğünde başlar. Cirit, okçuluk, yağlı güreşler ve hafızalarımızda canlanan çocukların oynadığı oyunlardır. Milli kültürümüzü çağdaş uygarlık seviyesine taşıyan en temel zenginlik, İstiklal Savaşı olmaktadır.

milli_kültür_nedir

Diğer arama sonuçları:

  • milli kültürlerimiz
  • milli kültürlerimiz nelerdir
  • milli kültürümüz
  • milli kültür öğelerimiz
  • milli kültürümüz nelerdir
  • milli kültür nedir
  • kültürlerimiz
  • millı kultur ogeleri
  • kültürümüz
  • kültürlerimiz nelerdir
Sosyal Medyada Paylaş
TwitterFacebookWhatsAppGoogle+

6 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir