3

Maddenin Gözlenebilir Özellikleri

Maddelerin gözlenebilir özellikleri saydam-opak, sert-yumuşak, pürüzlü-pürüzsüz, suyu çeken-suyu çekmeyen, sağlam-kırılgan, parlak-mat, renk-koku olarak belirtebiliriz.

Saydam-opak olarak ayrılan maddeler ışığı geçiren ve geçirmeyen olarak nitelendirilir. Işığı geçiren maddelere saydam, geçirmeyen maddelere opak maddeler denilmektedir.

Sert-yumuşak olan maddeler sertlik ve yumuşaklık derecesine göre ayrılmaktadır. Sünger yumuşak, taş serttir.

Pürüzlü-pürüzlü olarak ayıracak olursak bazı maddeler yüzeyi açısından pürüzlü, bazıları pürüzsüzdür. Camın yüzeyi pürüzsüzdür, alçı, duvar pürüzlü maddelere örnek verilebilir. Pürüzlü maddeye elimizle dokunduğumuz zaman çıkıntıları hissederiz. Fakat cam bir şişeye elimizi sürdüğümüz de ne kadar kaygan ve pürüzsüz olduğunu hissedebiliriz.

Suyu çeken-suyu çekmeyen maddeleri ayıracak olursak, suyu bünyesine çekip hapseden maddelere suyu çeken maddeler, bu işlemi yapmayan maddelere ise suyu çekmeyen maddeler diyebiliriz.

Sağlam-kırılgan maddeler, cam gibi çabuk kırılan fakat, demir kırılmadığı için cam kırılgan, demir sağlam diyebiliriz.

Parlak-mat maddeler ise ışığı yansıtan maddelere parlak, odun ve toprak gibi maddelere mat diyebiliriz. Parlak maddelere örnek verecek olursak altın, çelik ve gümüş parlak maddelerdir.

Renk-koku olarak ayırt etmek istersek, bu son derece kolay olacaktır. Her maddenin kendine has kokusu ve rengi vardır. Mutlaka ayırt edici bir özelliğe sahiptir. Renk olarak tuz ve şeker beyazdır kokusu yoktur. Fakat tat olarak farklıdır. Bazı maddeler zamanla renk değiştirebilirler. Üzüm tazeyken sarı olur, kuruduktan sonra kahverengiye dönüşür.madde-gozlenebilir_ozellikleri

Diğer arama sonuçları:

  • maddenin gozlenebilir ozellikleri nelerdir
  • maddenin gozlenebilir özellikleri
  • kokusuz maddeler
  • kokulu madde neye denir
  • https://www nnedir com/genel/maddenin-gozlenebilir-ozellikleri html
  • kokulu maddeler
  • kokulu madde nedir
Sosyal Medyada Paylaş
TwitterFacebookWhatsAppGoogle+

3 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir