3

Beden Dili Nedir? Beden Dilinin Önemi

Beden dili nedir? Beden diliyle nasıl iletişim kurulur? İletişim içinde bulunduğumuz kişilere nasıl bir model çizeriz? Beden dili iletişimin en etkili araçlarından biridir. Bedenimizin de bir dili olduğunu ve bu dili nasıl kullanacağımızı kavramak da sosyal iletişim için çok önemlidir. Beden dili ile doğru ve etkili  iletişim kurmak için neler yapmalıyız?

Beden Dili Nedir?

Beden dili öncelikle iletişimi sağlayan en önemli etkenlerden biridir. Ne kadar konuşursak konuşalım, beden dilimizi kullanmazsak, konuştuklarımızın bir anlamı kalmayacaktır. Karışımızdaki kişi veya kişilerle konuşurken onlara açık bir vücut dili kullanmalı, kendimizden emin bir şekilde davranmalıyız. İlk izlenim iletişimde en önemli, faktörlerden biridir. Beden dilimize bakarak ne anlatmak istediğimiz kolayca anlaşılacaktır. Duygu ve düşünceleri, ruh halini yansıtan en akıcı dil beden dilidir. Kişilerin mutluluğu, mutsuzluğu, heyecanı, hüzünleri vücut diliyle kolayca aktarılacaktır. Neyi nasıl yaptığımız, beden dilinde açık bir şekilde ifade edici olacaktır. İnsanlarla iletişimin %55 kısmını kapsayan, karşıdaki kişiye ifadelerimizle ve mimiklerimizle ifade edilen beden dili hareketleri nelerdir? Görerek, duyarak, dokunarak, tat alarak ve koklayarak doğal ve etkili bir iletişim içinde olmaktayız.

Beden Dili Hareketleri

Beden dilimizi kullanırken öncelikle duygu ve düşünce bütünlüğü içinde olmalıyız. Bu da geri bildirimin doğru alınmasını sağlayacaktır. Karşıdaki kişi veya kişilerin bizim verdiğimiz mesajları doğru algılaması beden dilinde çok önemlidir. Sahte bir dili kullanarak, karşımızdaki kişiye yanlış mesajlar vermiş oluruz. Öncelikle tokalaşmak beden dilinde çok önemlidir. Güçlü ve kesin tokalaşma sonrasında emin duruşumuz ve görünüşümüz açığa çıkacaktır. Vücut dili kullanırken ekonomik değil, oldukça bonkör davranılmalıdır. Gözler ve duruş karşımızdaki kişilere doğru imajı yansıtacaktır. Kişisel imajımızı belirleyen en öneli kaynak beden dili kullanımıdır.

Beden Dili Mesajlarıbeden_dili_nedir

Beden dili duygu ve düşünceleri açık olarak aktarmaktadır. Enerjimizi, negatifliğimizi, pozitifliği, günlük yaşamımızda etkilendiğimiz her anlatımı direk olarak aktarmamızda yardımcı olacak en önemli iletişim aracıdır. Sosyal alanımızı genişletecek ve doğru bir imaj çizmemizi sağlayacak beden dilini doğru kullanmak da çok önemlidir. Hissetmediğimiz gibi davranmak, yanlış bir sunumu beraberinde getirecektir. Beden dili hayatın her alanında doğru kullanıldığı sürece çok önemlidir. İş görüşmeleri, iş ve sosyal çevre, aile ve özel hayatımızda beden dilini doğru yansıtmak doğru temas kurulmasını sağlayacaktır. Karşıdaki kişi ile sözlü iletişim halindeyken, mutlaka gözlerle doğru teması kurup, aktif olarak karşılıklı etkileşimde olduğumuzu göstermemiz gerekmektedir. Doğru ifade her zaman için olumlu dönüşlerle kendimizden ne kadar emin olduğumuzu bir kez daha hatırlatacaktır. Beden dilinin en önemli hareketlerinden birinin de tokalaşmak olduğunu vurgulamamız da fayda vardır.

Beden Dilinin Önemi

Beden dili özellikle topluluk karşısında konuşurken uygulanacak sözsüz iletişimdir. Sözlü iletişimden daha etkili olan sözsüz iletişim %55 ile anlatımı daha açık hale getirecektir. Kişisel imaj açısından ve bütünlüğü korumak için beden dilini çok iyi kullanmak gerekmektedir. Görüntü ve beden dili bütünlüğü, iş ve sosyal hayatta bir çok başarıyı beraberinde getirecektir. Karşıdaki insanların algılamalarına en doğru cevabı verecek iletişim becerisidir. Karşılıklı konuşmalarda jest ve mimikler çok büyük önem taşımaktadır. Beden dilinin vermiş olduğu mesaj doğru geri bildirimlerle bize dönecektir. Ne düşündüğümüzü veya ne düşünüldüğünü en net anlatan ifade dilidir. Gözlerden ve mimiklerin verdiği mesajlardan, anlatılmak istenen anında hedefini bulacaktır. Bu nedenle beden dilini kullanırken yapmacık, sığ, basit ifadeler kullanmaktan kaçınmak iletişim için faydalı olacaktır. Hayattaki sosyal statü ve özel hayatta kazanacağımız başarıların büyük bir dilimini kapsayacaktır. Dudaklardan çıkan cümlelerin tek kanıtı gözler olmalıdır. Dudakların konuştuğu bir olayı gözler yalanlayabilir ve sizi mahcup edebilir. Beden dilinde kişisel başarıyı yakalamak mümkün olacaktır.

Diğer arama sonuçları:

 • beden dilinin önemi
 • beden dili nedir
 • iletişimde beden dilinin önemi
 • beden dili ve iletişim ne iletişimidir
 • beden dili nedir kısaca
 • beden dili neden önemlidir
 • beden dili önemi
 • iletişimde beden dilinin önemi kısaca
 • beden dilinin iletişimdeki önemi
 • beden dili ve iletişim iletişimidir
Sosyal Medyada Paylaş
TwitterFacebookWhatsAppGoogle+

3 Yorum

 1. Evet değişir. Beden dilinin kullanımı kişiden kişiye farklılık gösterebilir, bir kişi beden dilini çok az kullanırken bir kişi beden dilini abartılı bir biçimde kullanabilir. Beden dili konusuna ilgili ve bu konuda kendisini geliştirmiş kişilerin beden diline uygun zamanda ve doğru bir şekilde kullanması beklenir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir