0

Saç Dökülmesi Nedenleri ve Çözümleri

Saçlar neden dökülür

Saç dökülmesi bir çok kişide görülen sıkıntılardan biridir. Saç tellerinin her gün avuç avuç elinize geldiğini görüyor ve neden saçlarım dökülüyor diyorsanız, öncelikle nedenlerini bilmeniz gerekmektedir. Saçlar çeşitli nedenlerle dökülebilirler. Saç dökülmesi stres, hormonlar, dengesiz ve yetersiz beslenme, genetik miras, saç derisine temas eden boya ve benzeri kimyasal ürünler, kansızlık, vitamin eksikliğine bağlı olarak kendini gösterir. Erkeklerin saçları kadınlara oranla daha hızlı bir süreçte dökülmeye başlar ve kellik neticesine kadar ulaşabilmektedir. Bu da özgüven kaygısı olarak geri döner. Saç dökülmesi mevsim değişikliklerinin de değişikliği ile kendini göstermeye başlar. Saç dökülmesi cansız ve gittikçe zayıflayan saçlara davetiye çıkarır. Bu da kadın ve erkeklerde estetik kaygısı olarak geri döner.

 

Saç dökülmesi nasıl önlenir

Saç dökülmesi önlenebilir rahatsızlıklardan biridir. Kadın ve erkeklerde psikolojik rahatsızlıklara yol açarak, çöküntüye neden olmaktadır. Öncelikle saçların neden döküldüğünü bilmek ve analiz etmek gerekmektedir. Bunun sonrasında saç dökülmesini etkileyen faktörleri ortadan kaldırmak için çözüm üretmek en doğru sonuç olacaktır. Doğru teşhislerle saçların dökülmesi her zaman önlenebilmektedir. Kimyasal kurtarıcılara yönelmeden önce, saçların dökülmesini engelleyebilecek bitkisel kaynaklardan da destek almak, en sağlıklı çözüm süreçlerinden biri olacaktır. Öncelikle düzenli beslenerek vücudunuzun ihtiyacı olan kaynakları doğal yollardan elde etmelisiniz. Stresi hayatın bir parçası olarak görüp, stres kaynaklı oluşumlardan kendinizi arındırmaya çalışmalı, haftada bir gün kendinize izin vererek rahatlamaya çalışın. Hormonların ve metabolizma düzeyinizi hekim kontrolünde destekleyerek, düzenleyebilirsiniz. Saçlarınızla kimyasal maddeleri temas ettirmeden, bir süreliğine serbest bırakın. Saç dökülmelerinin en büyük etkenlerinden biri olan kimyasallar, özellikle jöle saçınızın derisiyle temas ederek, zayıflamasını ve güçsüz kalmasına zemin hazırlayacaktır. Bununla birlikte saçlarınızı doğru bitkisel kaynaklarla destekleyebilir, köklerinin ve derinizin canlanmasını sağlayabilirsiniz.

 

Saç dökülmelerine bitkisel çözümler

Saç dökülmelerinin öncelikle nedenlerini araştırıp, sonrasında çözüme odaklanmak gerekmektedir. Saçların kökleriyle temas ederek güçsüzlük durumlarını tamamen ortadan kaldırmasına olanak hazırlayacaktır. 3 bardak suyu tencerede kaynatalım. Suyun içine 1 tatlı kaşığı lavanta ekleyip 5 dakika demlemeye bırakalım. Sıcakken süzüp saçlarımızı bu su ile yıkayalım. Saç diplerine parmak uçlarıyla masaj yaparak temas etmesini sağlayalım. 30 dakika bekledikten sonra saçlarımızı sadece duru ve ılık suyla yıkayalım. 2 ay boyunca saçlarınız için lavantan kürünü uygulamalısınız. Sarımsağın saçlar üzerindeki etkiler geçmiş zamandan günümüze kadar barışışı kanıtlanmıştır. 3 diş sarımsağı havanda iyice dövelim. Parmak uçlarıyla saç diplerine masaj yaparak yedirelim. Saç diplerini sağlığına kavuşturarak saç dökülmelerine son verecektir. Düzenli uygulamalar sonrasında saçlarınız dökülmeden sağlıkla uzamaya başlayacaktır. Daha sonra saçlarınızı uygun bir şampuanla ve ılık su ile yıkayıp saç tedavinize devam edebilirsiniz.

 

 

Sosyal Medyada Paylaş
TwitterFacebookWhatsAppGoogle+

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir