0

Madde Nedir ? Maddenin Özellikleri Nelerdir ?

Madde nedir ? Maddenin özellikleri nelerdir ? Cisim nedir ? Madde hakkında merak ettiğiniz bilgileri sizlere aktarmaya çalışacağız.

Madde nedir ?
Madde nedir diye soracak olursak, belli bir yeri kaplayan, canlı veya cansız bütün varlıklara madde adı verilir. Kitap, defter, kalem, silgi, bitkiler, hayvanlar, su hatta ay bile madde olarak hayatımızda yer almaktadır. Fakat maddeler farklı özelliklere göre belli gruplara ayrılırlar. Ölçülebilen ve gözlenebilen varlıklar olarak adlandırılırlar.
Maddenin gözlemlenen özellikleri
Maddelerin gözlemlenen özellikleri başta görme, koklayarak, işiterek, duyarak ve tat alarak olmak üzere beşmadde_nedir duyu organı tarafından analiz edilip ayrıştırılmaktadır.
Pürüzlü-pürüzsüz
Suyu çeken-suyu çekmeyen
Kokulu, kokusuz
Renkli-renksiz
Maddelerin özelliklerine göre kullanımı
Maddenin özelliklerine göre ayrıştırmak için, gündelik hayatımızda kullanım alanlarımıza göre tüm nesneler özelliklerine göre üretilir ve bizlere sunulurlar.
Şemsiye yağmurda ıslanmamızı engeller ve bu amaç üzerinde üretimi gerçekleştirilir.
Örneğin bardak cam yerine süngerden yapılsaydı, sıvıyı çekerdi ve hiçbir özelliği olmazdı.
Cisim nedir ?
Cisim maddenin şekil almış halidir. Cisimlerin büyüklüğü, küçüklüğü vardır. Bir maddenin cisim olabilmesi için katı olması gerekmektedir. Sıvı ve gazların belirli bir şekilleri olmadığı için, cisim grubunda yer almazlar.

Diğer arama sonuçları:

  • renksiz maddeler
  • renksiz maddeler nelerdir
Sosyal Medyada Paylaş
TwitterFacebookWhatsAppGoogle+

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir