0

Kanlı Ay Tutulması Nedir?

Kanlı ay tutulması herkese ürkütücü gelmektedir. Dünya’ nın gölgesi ayın üzerine düşmeden hemen önce ve sonra, ay kızıl bir renge bürünmektedir. Normalde tam ay tutulması olan kanlı ay tutulması Blood Moon yani “kanlı ay” dediğimiz tutulma gerçekleşmektedir. Ay tutulduğu an Dünya’ da güneşin doğduğu ve battığı süreçte yansıyan ışık nedeniyle Dolunay çok hafif kırmızı bir görünüme bürünüyor. Bu nedenle Kanlı ay tutulması dediğimiz olay gerçekleşiyor. 2014-2015 yılların arasında 4 defa yaşanacak olan ay tutulmasının üçüncüsü 4 Nisan 2015 Cumartesi günü yaşanacak.

 

Latincede Dörtlü manasına gelen Tetrad ismi kullanılmaktadır. Ay tutulmasında güneşin kızıl-turuncu rengini almasından kaynaklanan rengin, Dünya’ nın atmosferinin şeffaf olması, tutulma sırasında bu rengin Ay’ ın yüzeyine oldukça etkili bir şekilde yansımasına neden oluyor. Ay tutulmasının Dünya’ nın ve Ay’ ın etrafındaki manyetik alanları Dolunay vakitlerinde etkilediğini belirten uzmanlar, bu durumun deprem veya doğal afet gibi oluşumlarını da tetikleyebileceğine değindiler. Tutulmasının etkisinin 6 ay kadar devam edebileceği dörtlü ay tutulması denilen Tetrad’ ın 28 Eylül’ de tamamlanacağını belirttiler.

 

Dolunay zamanlarında Dünya’ nın ve Ay’ ın etrafındaki alanların da etkilendiğini belirten Astrologlar, bu durumun doğal afetler gibi olayların da tetiklenebileceğini belirtiyorlar. Tutulmanın etkisinin 6 ay kadar sürebileceği, bu durumda bazı burçların da etkilenebileceği belirtilmektedir. Merak uyandıran ve dikkatleri çeken Kanlı Ay Tutulması tedirgin bir ruh haline neden olmaktadır.kanli_ay_tutulmasi

Sosyal Medyada Paylaş
TwitterFacebookWhatsAppGoogle+

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir