0

Uykusuzluğa İyi Gelen Bitkiler

Uyku sorunları bir çok kişinin ortak yaşadığı ciddi sıkıntılardan biridir. Yatağa girildiği anda uykunuz varken bile uyuyamamak, ertesi güne yorgun ve karışık bir zihinle başlamaya davetiye çıkarmaktadır. Yorgun zihinle günlük faaliyetlerinde yetersiz ve verimsiz olmak da beraberinde gelecektir. İş ve sosyal hayatta yaşadığımız stres gecede devam edince kalitesiz bir uykuya zemin hazırlayacaktır. Öncelikle yatmadan önce kendinizi arındırmanız, günlük hayatta yaşadığınız tüm olumsuzluklardan sıyrılabilmeniz gerekmektedir. Bununla ilintili olarak uygulanabilecek yöntemler vardır.

İlk olarak yattığınız odada ses ve ışık kesinlikle bulundurmamanız gerekiyor. Ilık bir duş sinirlerinizin gevşemesine yardımcı olacaktır. Hatta mümkünse rahatlatan aromalarla bitki banyosu da yapabilirsiniz. Yatak odanızda mümkünse canlı ve enerji veren renklerden arındırılması gerekiyor. Sizi uykuya hazırlamaz, enerji verir ve uyku düzeninizi bozar. Kaliteli bir uykuya geçebilmek için akşamları kafein içeren içeceklerden uzak durmak da oldukça etkili olacaktır. Bunun yerine doğru bitkilerden destek alabilirsiniz.

Uykusuzluğa iyi gelen bitki çayları

Uykusuzluk için öncelikle uygulamanız gereken adımları dikkate almalısınız. Şayet yatak odanıza stresi taşımaz ve kendinizi arındırabilirseniz, kaliteli bir uykunun kollarına kendinizi bırakmanız kaçınılmaz olacaktır. Yatmadan 1 saat önce papatya çayı tüketin. Taze demlenmiş papatya çayından şekersiz olarak bir fincan tüketebilirsiniz. Melisa çayı da bu konuda oldukça faydalı olacaktır. Uykunuzu kaçıran her türlü olumsuzluktan kendinizi arındırmalısınız. Yatmadan önce yatağınızda kitap okuyun. Kesinlikle odanızda telefon ve bilgisayar bulundurmayın. Bitki çaylarından destek almalı, zihninizi dinlendirmelisiniz. Yorgun ve karışık bir zihinle uykuya dalabilmek mümkün değildir. Zihni dinlendirerek rahatlatarak kendinizi ertesi güne arınmış ve yenilenmiş zihin ve bedene hazırlayabilirsiniz. Sarı kantaron ve şerbetçiotu da uykusuzluk için tercih edilmesi gereken doğru bitkiler arasındadır.

 

Sosyal Medyada Paylaş
TwitterFacebookWhatsAppGoogle+

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir