0

MS Hastalığı Tedavisi Nasıl Olur

MS hastalığı nedir

MS hastalığı yaşam kalitesini düşüren denge sorunlarıdır. MS merkezi sinir sisteminin hangi bölümünün etkilendiğiyle ilgili değişim gösterir. Kişiden kişiye değişim gösterebilir. Fakat en yaygın olarak görülen belirtilerden biri de hissizlik ve halsizliktir. Karıncalanma, nedeni bilinmeyen ve geçmeyen yorgunluk, titreme, kas sertleşmesi, konuşma bozukluğu, yürüme bozukluğu belirtileri kendini gösterir.

 

MS hastalığı nedenleri

MS hastalığı öncelikle bağışıklık sisteminin zayıf olmasıyla kendini gösterebilir. Oldukça sinsi bir hastalık olarak bilinen MS belirti ve bulguları ilk aşamalarda vermiş olsa da, başka hastalıklarla karıştırılabilmektedir. Beyin ve omurilikte başlayan ve gelişme gösteren hayatı olumsuz etkileyen, denge sorunlarına yol açan bir hastalıktır. Hastalıkla karşılaşan kişiler ve yakınları, bu nedenle oldukça zorlu ve sancılı süreçler yaşamaya başlarlar. Nedeni tam olarak bilinmese de bağışıklık sisteminin güçsüz olması ve virüs saldırısı olarak belirtilmektedir. Virüsler vücuda girdikleri andan itibaren saldırıya geçerler. Hızla çoğalır ve yayılmaya başlarlar. MS bazı etkili virüsler tarafından oluşum gösterebilir veya virüse karşı geç kalınmış bir reaksiyon durumu söz konusu olabilir. Bağışıklık sistemin bir çok olumsuz bakteri ve virüsleri yok etmek için savunma mekanizmasını güçlü hale getirir. Herkesin doğuştan gelen bir koruma sistemi mevcuttur. Bazı durumlarda savunma sistemi ters etki yaratıp kendi hücrelerine saldırıya geçebilir. Her iki durumun bir araya gelmesiyle MS hastalığı meydana gelmiş olabilir.

MS_hastaligi_tedavisi

MS hastalığı tedavisi

MS hastalığı için direk tedavi edici özel bir sistem oluşturulmamıştır. Fakat hastaların özgün v bağımsız yaşamalarını kolaylaştırmak için çeşitli faktörler mevcuttur. Öncelikle genel anlamda vücudun sağlığını dikkate alarak korumaya almak son derece önemlidir. Hastaların kendilerini daha dinç, iş ve sosyal hayatlarını daha iyi koşullara taşıyabilmek adına yapılması gereken uygulamalar vardır. Öncelikle besin değeri yüksek, sağlığı bozan gıdalardan uzak durarak, vücut direncini artırabiliriz. İdrar ve solunum yolu enfeksiyonlarını tedavi etmek için hemen harekete geçilmesi etkili tedavilerden biri olacaktır. Gün içinde vücudu dinlendirmek de etkili tedavi yöntemlerinden biridir. Fizyoterapi diğer aşamalardan biridir. Özellikle kasların çalıştırılması için fizyoterapi MS hastalığı tedavi sürecinde şarttır. Psikoterapi de bu süreçte hastaların kendilerini daha rahat ve umutlu hissetmelerine destek sağlayacaktır. Hastaların kaygı, endişe, iyileşememe yargılarını ortadan kaldıran en doğru ruhsal dayanaklardan biridir. İyileşme süreçlerinde en etkili yardımcı olacaktır. Doktor kontrolünde MS hastalığının tedavi sürecine başlatılır ve ek kaynaklarla destekler sağlanır.

Sosyal Medyada Paylaş
TwitterFacebookWhatsAppGoogle+

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir