0

Depresyon Nedir ? Belirtileri ve Tedavisi Nelerdir ?

Depresyon nedir ? Depresyon belirtileri nelerdir ? Depresyon tedavi edilebilir mi? Bu yazımız da sizlere depresyon hakkında bilgiler aktaracağız.

Depresyon nedir ?

 Depresyon isteyerek ve severek yapılan her aktiviteyi yaşanılan olumsuzluklarla birlikte yapmak istememe durumudur. Değişen duygu durumuna müdahale edemeyen bireylerin, kendilerini dış dünyaya kapamaları ve içsel durumun çöküntüye uğramasıdır. Tolumda çok sık karşılaşılan baskın duygu durumu, kişilerin hayattan zevk alma yollarını kapatarak, içe dönük yaşamaya başlamalarına davetiye çıkarır. Herkes belirli nedenlerden dolayı depresyon yaşayabilir. Her bıkkınlık halini depresyonla bağdaştırmak da yanlış olacağı gibi, bu tür duygu değişikliklerinde endişeye kapılmadan çözüme odaklanmak gerekmektedir. İş ve sosyal hayatın getirdiği ağır sorumluluklar, çevresel faktörler, hormonal ve genetik yapının değişim göstermesi çaresizliği beraberinde getiren unsurlardan biridir. Yaşanan ani ve değişim ve yıkımlar, güven duygusunu sarsılması depresyonu çağıran nedenler arasındadır. Bu süreçte çökkünlük, içe dönüş, sosyal çevreden uzaklaşma, uyuma, yorgunluk, isteksizlik ve en önemlisi umutsuzluk belirginleşmeye başlar. Peki depresyonun tedavisi mümkün müdür ?

depresyon_nedir_belirtileri_tedavisi_nelerdir

Depresyon Tedavi Edilebilir mi ?

 Depresyon tedavi edilebilir rahatsızlıklardan biridir. Böyle bir duygu durumu içinde olduğunuzu hissedebiliyorsanız, bakış açınızı değiştirmeniz, bulunduğunuz ortamdan uzaklaşmanız, sevdiğiniz kişilerle birlikte aktivitelerde bulunmanız önerilmektedir. Geçici ve sancılı bir süreç olan depresyonun, üzerinizde hakimiyet kurmasına izin vermemelisiniz. Egzersiz ve spor depresyon tedavi sürecinin en olumlu destekleyicilerden biridir. Unutmayın ki, Dünya üzerinde yaşayan milyarca insanın en az sizin kadar zor ve sancılı geçen süreçleri varlık göstermektedir. Her şey den önemli siz olmalısınız, depresyonun tedavisinin öncelikle kendine değer verme ile başladığını belleğimize yerleştirelim. Aşmak da zor gelen sorunların çözümü mutlaka vardır. Öncelikle sorunun nedenlerine inip, onunla yüzleşmeye başlayın. İnanın yaşadığınız süreci daha hafif yaşayacak, üstesinden gelebilecek ve çözüme giden yolda kendi rehberiniz olan özgüveninize yaslanacaksınız. Kendinizi uzun vadeli mutluluğa hazırlayın ve dışarıdan gelebilecek tüm negatif enerjiye kendinizi kapatın. Değişen dünya da her şey değişirken, siz de bakış açınızı kendi lehinize doğru çevirin. Yarın ne olacak kaygısı yaşamak, size sadece zaman kaybettirir. Oysa bu günü yaşayıp anın lezzetini şimdi çıkarın. Evet yaşadığınız güzellikler mutlaka bir teşekkürü hak ediyordur. O zaman öncelikle varlığınız için, sonra da nefes aldığınıza teşekkür ederek kendinizi taçlandırın.

Sosyal Medyada Paylaş
TwitterFacebookWhatsAppGoogle+

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir