0

Üretim ve Tüketim Nedir?

İnsanların yaşamlarını devam ettirebilmeleri için bir çok maddeyi tüketir. Bu tüketim maddeleri istek ve ihtiyaçlardan oluşur. İhtiyaçlarımız beslenme, giyinme ve buna benzer temel ihtiyaçlardan oluşmaktadır. Hayatımızda en ok önem verilmesi gereken ihtiyaçlarımız sağlık ve eğitimdir. Gelişen ve gelişmekte olan teknolojiyle hayatımızı kolaylaştıran araçlar, temel ihtiyaçlarımızdan sayılmaktadır. Bunlar çamaşır makinesi, fırın ve buzdolabı olmaktadır. Bunlar temel ihtiyaçlar arasındadır. İsteklerimiz ise pahalı giysiler, oyuncuklar, mobilya, tatil, sinema gibi oluşumlardır. Hayatımızda zorunlu olan ihtiyaçların karşılanması öncelikli olarak yerine getirilmektedir. Daha sonra ise isteklerimize yer verilmektedir.

İhtiyaçlarımız için yararlı kaynaklar
İhtiyaçlarımızı karşılamak için yararlandığımız kaynaklar hayatınızda önemli rol oynar. Bunlar doğal kaynaklar, insan kaynakları ve paradır. Doğal kaynaklar hava, su, toprak, hayvanlar, bitkilerdir. İnsan kaynakları fırıncı, çiftçi, doktor, öğretmen ve bir çok meslek gruplarıdır. Para ise çalıştığımız zaman karşılık olarak alınan maaş olarak varlık gösteren kaynaklardır. En önemli doğal kaynaklarımız Ormanlarımızdır.

Sınırlı kaynaklar
İhtiyaçlarımızı karşılarken toprak, su, besin maddeleri, ormanlar olan sınırlı kaynaklardan tüketiriz. Doğal kaynaklarımızın sınırsız değildir ve dikkatli kullanılmalıdır. Doğal kaynaklarımızı bilinçli kullanmazsak zamanla yok olmalarına davetiye çıkarmış oluruz. Bilinçsiz ağaç kesimi, çevre kirliliği, dikkatsizlik nedeniyle çıkan yangınların sonucunda ormanlarımızın yok olması doğal kaynaklarımızın çabuk tükenmesini sağlayacaktır.
üretim_tüketim_nedir
Bilinçli tüketim için ne yapılır
Bilinçli bir tüketici olmak için öncelikle satın alacağımız malın kalitesini ve son kullanma tarihine dikkat etmeliyiz. İsraftan kaçınmak, bütçeye uygun alışveriş yapmak da bilinçli tüketici olmak için yeterlidir. Bilinçli tüketici almış olduğu malın Türk Standartlarına uygun olup olmadığını kontrol eder. Garanti belgesi ister ve onaylatır. Malın hatalı ve bozuk çıkması durumunda haklarını bilir ve korur.

Diğer arama sonuçları:

  • üretim ve tüketim
  • üretim ve tüketim nedir
  • üretim ve tüketim ile ilgili yazı
Sosyal Medyada Paylaş
TwitterFacebookWhatsAppGoogle+

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir