0

Dünya’ nın Gözlenemeyen Katmanları

İçinde yaşadığımız Dünya’ nın gözlemlenebilen katmanları olduğu gibi, gözlenemeyen katmanları da vardır. Gözlemlenebilen katmanları Hava küre, su küre ve taş küredir. Gözlemlenemeyen katmanları ise Ateş küre ve Ağır küre yani çekirdektir.

Ateş küre Yer kabuğunun altında bulunan ve çok sıcak bir katmandır. Yer kabuğundan daha kalın olan bu katmanın sıcaklığı yaklaşık 2000 santigrat derecedir. Yer kabuğunun erimiş maddelerle, sıkışmış gaz ve buharların karışımı olarak bilinir. Yanardağların oluşmasında büyük rol oynar ve etkindir. Sıcaklığı oldukça yüksek olduğu için maddelerin bir çoğu sıvı ve gaz halindedir. Ateş küre oldukça hareketlidir ve bu nedenle volkanları oluşturmaktadır.

Ağır küre yerkürenin en iç kısmında yerini almaktadır. Dünyanın en sıcak yeridir. Sıcaklığı ortalama 4000 santigrat derede olmakta, bu durum çekirdekte oluşan kısımlarda 6000 santigrat dereceye kadar ulaşmaktadır. Bu katman Dünyanın en sıcak ve en kalın katmanıdır. Sıcaklığın yüksek olmasına rağmen basınç nedeniyle burada bulunan katmanların katı olduğu varsayılmaktadır. Ayrıca etrafımızda bulunan her şeyi eritebilecek sıcaklığa sahiptir. Ağır küre demir ve nikel gibi ağır madenlerden oluştuğu için bu ismi almıştır. Magmanın altında olan bu tabaka Dünya’ nın en sıcak noktasıdır. Dünyanın katmanlarını dıştan içeri doğru sıralanışı Hava küre, Su küre, Taş Küre, Ateş küre ve Ağır küredir.Dünyanin_gozlenemeyen_katmanlari

Diğer arama sonuçları:

  • dünyanın katmanları
  • katmanlar
  • dünyanin gözlenemeyen katmanlari
  • gözlenemeyen katmanlar
  • gozlemlenemeyen katmanlar
Sosyal Medyada Paylaş
TwitterFacebookWhatsAppGoogle+

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir