0

Evlilikte İletişim Sorunları

Evlilik iki insanın hayatını birleştirmesi ve birlikte kocaman bir yaşam dilimini paylaşmasıdır. Seçmiş olduğunuz kişi yaşam boyunca güçlü bir dayanak, arkadaş, dost, sevgili ve en önemlisi manevi anlamda yaşam kalitenizi artıracak kişidir. Diğer yarınızı bulmuşsunuzdur ve artık önünüzde hiçbir engel kalmamıştır. Evlendiniz, çok mutlu yuvanızda günler birbiri ardına devam ederken bir iletişim kopukluğu doğmaya başlıyor, ve eşinizi anlayamamaktan şikayet etmeye başlıyorsunuz. Peki ilişkinizi farklı boyutlara taşıyan, bazı zamanlarda her şeyi paylaştığınız ve aynı dili konuştuğunuz insanı tanıyamadığınız durumlar nelerdir? Peki sitemli ses tonunuzun nedeni nedir? Evlilikte iletişim sorunlarınızın kaynağı nedir? Eşinizle konuşamadığınızı, paylaşamadığınızı, farklı dillerle iletişim sağlamaya çalıştığınızı mı anlatmaya çalışıyorsunuz? Tüm bunlar evliliğinizde oluşan kopuklukları destekliyorsa yazımıza kaldığımız yerden devam edelim.

 

Evlilikte doğru iletişim

 Evlilik iki kişinin sevgi, saygı ve hoşgörü çerçevesinde, birlikte uzun bir yolda yürümesidir. Bu uzun yolda tabi ki kazalar, anlaşmazlıklar ve çatışmalar olacaktır. Önemli olan bu kazaları az hasarla atlatabilmek, bu sancılı süreçlerde geri dönüşü olmayan söz ve davranışlarda bulunmamaktır. Her iki tarafından haklı veya bazı yanlış anlaşılmaz nedenlerle araya giren sancılı günlerin, ilişkinizi yıpratmasına izin vermeyin. Evliliğinizi yormadan, ağır bir yük olarak görmeden doğru iletişimle hayatı birlikte yakalayabilirsiniz.. Tüm bunları yapabilir, eşinizle doğru iletişim teknikleri kurarak, aşılamayacak olarak gördüğünüz sorunların üstesinden gelebilirsiniz. Evlilikler de iletişimin doğruluğu ancak eşlerin birbirini dinlemeleri ile mümkün olur. Farklı renkleri bir araya getirerek, ortaya muhteşem bir tablo çıkarabilirsiniz. Bu tablonun en önemli rengi sadece sizler olmalısınız. Doğru dinleme ve anlayabilme erdemine ulaştığınız zaman, ilişkilerinizde yaşadığınız sorunlar kendiliğinden çözülmeye başlayacaktır. Öncelikle eşinize kendinizi en doğru nasıl ifade edebileceğinizin çözümüne ulaşmalısınız. Doğru iletişim de en önemli noktalardan biri doğru zamanı yakalamaktır. Eşinize anlatmak ve ifade etmek istediğiniz konuyu, bir şeylerle meşgulken, televizyon izlerken veya yemek yaparken, yani başka bir işe yoğunlaşmışken sağlıklı bir iletişim kurulabilmesi söz konusu değildir.

Evlilikte iletişim hataları

Evlilik hayat arkadaşlarının iletişim kopukluklarının nedenlerinden biri de yanlış zamanlamadır. Eşinize herhangi bir konu hakkında konuşmak için öncelikle doğru zamanı bekleyin. Kesinlikle sorunlarınızı telefonda çözümlemeye çalışmayın. Karşılıklı gözlerinin içine bakarak, jest ve mimikleri kullanın, beden dilinize ifadenize ters düşmeyecek şekilde netlik kazandırın. Tüm konular için geçerli olan bu tutum, çok daha sağlıklı bir iletişimin kapılarını sizlere açacaktır. Kapalı kapılar ardında kurulmaya çalışılan iletişim den sağlıklı sözler çıkmayacak ve kopukluklar meydana gelecektir. Eve mümkün olduğunca iş getirmeyin, taşımayın. Eşinizle gün sonunda mutlaka sohbet edin, yaşadığınız günlük olayları onunla paylaşarak harika bir sohbet arkadaşı edinmiş olacaksınız. Eşinizin sadece size ait olan bir kişi olarak görmeyin. Eşiniz hayatı birlikte yakaladığınız herşeyiniz, sadece size zaman ayıramaz ve günün her anını sizinle geçiremez. Arkadaşlarıyla sosyal zaman evlilikte_iletisim_sorunlarigeçirmesine kesinlikle karşı çıkmayın. Tabi ki bu durum sizin için de geçerlidir. Arkadaşlarla yapacağınız keyifli sohbet, ilişkinize olumlu yönde yansıyacaktır. İlişkinize, evliliğinize kesinlikle yalan karıştırmayın. Her zaman net, açık cümleler kurarak, eşinizi tenkit etmeden yapıcı ve sakin bir üslup kullanarak iletişim halinde olun. Evlilikte kesinlikle peşin hükümlü kararlar almayın, bu sizi de eşinizi de yıpratacaktır. Her zaman etkileşim ve doğru iletişim içinde olmalısınız.

 

 

 

 

Diğer arama sonuçları:

  • evlilikte iletisim kopuklugu
Sosyal Medyada Paylaş
TwitterFacebookWhatsAppGoogle+

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir