0

Mevlid Kandili Nedir?

Mevlid doğum demektir. Hazreti Muhammed’ in doğum günüdür. Bu sene yani 2015′ de Peygamber Efendimizin 1444′ üncü doğum günüdür. Bu gece herkesin evinde dilek kapıları açılır, dualar ve mevlitlerle insanların ruhu huzur bulur. Bir diğer adıyla buna kutlu doğum denilmektedir. Dünya’ nın doğusu ve batısını aydınlatan bir Nur görülen Peygamber Efendimizin doğduğu gündür. Mevlit kandilinde yapılması gereken özel ibadetler yoktur.

 

 

Herkes dilediği gibi duasını eder, uygun mekanlarda Peygamberimizin şefaatini dilerler. İnsanların birbirine olan sevgi, saygı ve hoşgörü düzeyleri artar, daha iyi niyetli yaklaşımlar sergilerler. Öncelikle günahlara tevbe edip, imanı temizlemek gerekir. Kendinizi bir arınmışlığın içinde hissetmeli, mevlid kandili fırsatıyla daha hayırlı işler yapmaya adım atılmalıdır. Küs ve dargın olanlar barışmalı, tartışmalardan kaçınılmalıdır.

 

İstenilen şekilde ibadet edilmeli, herkes öncelikle hayırlısını istemelidir. Arzu eden camilerde toplanır, isteyen evinde namazını kılabilir. Manevi olan tüm değerler yeniden gözen geçirilmeli, geçmişte yapılan hataların kritiği yapılmalıdır. Peygamber Efendimiz Fil yılında Rebi’ülevvel ayının 12. Pazartesi gecesi Dünyaya teşrif etmiştir. Miladi takvime göre 571 yılının Nisan ayının 20′ si olarak hesaplanmıştır. Doğduğu ev Beytullah’ ın Doğusundaki, Safa tepesinin yanında Mevlit sokağı olarak adlandırılan yerdedir. Peygamber Efendimizin doğum yılını bu yıl yani 2015 yılında 2 Ocak Cuma gününü Cumartesiye bağlayan gece idrak edilecektir.mevlid_kandili_nedir

Sosyal Medyada Paylaş
TwitterFacebookWhatsAppGoogle+

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir