1

Bağışıklık Çeşitleri Nelerdir?

Bağışıklık sistemi gelebilecek hastalıklara karşı vücudun geliştirdiği savunma mekanizmasıdır. Vücudun hastalıklara karşı güçlü bir kuvvet kazanması, bağışıklık sistemini etkileyecektir. Bağışıklık iki kısımda incelenmektedir. Doğal bağışıklık ve sonradan kazanılan bağışıklıktır. Doğal ve sonradan kazanılan bağışıklığı daha yakından inceleyelim.

 

Doğal bağışıklık

Doğal bağışıklık insanların doğuştan itibaren kazanmış oldukları savunma sistemidir. Doğuştan kazanılan bağışıklıklardan göz yaşı, gözleri çeşitli hastalıklara karşı korumaktadır. Kanda bulunan alyuvarlar, vücuda giren hastalıklarla mücadele ederler.

 

Sonradan kazanılan bağışıklık

Bağışıklık sistemini güçlendirmek için çeşitli yollarla kazanılmış bağışıklıktır. Sonradan kazanılan bağışıklık vücudumuza çeşitli kaynaklarla entegre etmiş olduğumuz, vücudun savunma sistemini artırmada yardımcı olacak desteklerdir. Sonradan kazanılan bağışıklık sistemi aktif ve pasif olarak iki grupta incelenmektedir.

 

Aktif bağışıklık sistemi aşı, hastalık geçirme ve sağlıklı iken vücudun antikor üretmesidir. Pasif olan bağışıklık sistemi serum ile kazanılan bağışıklık sistemidir. Hastalık geçirmek de vücudun bağışıklık sistemini güçlendiren unsurlardan biridir. Nezle olanlar iyileştikten sonra uzun süre aynı hastalığa yakalanmazlar. Fakat kızamık ve kabakulak olanlar aynı hastalığı ömür boyunca tekrar geçirmezler. Aşı henüz sağlıklı iken vücudun hastalıklara karşı direnci ve gücünü artırması için uygulanan önlemlerden biridir. Aşı mikroplara karşı antikorlar oluşturarak vücudun savunma mekanizmasını maksimum seviyeye çıkarır. Aşı hastalıklara karşı koruyucu etken teşkil etmektedir.

bagisiklik_sistemi_cesitleri

Pasif bağışıklık başka insan veya hayvan tarafından oluşturulmuş olan koruma niteliği taşıyan antikorların başka kişilere serum ve ilaç yoluyla aktarılmasıdır. Bu aktarım koruyucu değil, tedavi edici nitelik taşımaktadır. Hastalık sürecinde vücudun göstermiş olduğu savunma mekanizmasının yeterli gelmediği zamanlarda, vücudun direncini güçlendirmeye yöneliktir.

Diğer arama sonuçları:

  • bagisiklik cesitleri
Sosyal Medyada Paylaş
TwitterFacebookWhatsAppGoogle+

Bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir