0

Ebola Virüsü Nedir ? Tedavisi Var mıdır ?

Ebola virüsü son günlerde gündemden düşmeyen ve öldürücü sonuçlar doğuran virüslerden biridir. Ebola virüsü tüm Dünyayı tehdit eden ve korkutan, tedirgin eden tehlikeli bir hastalıktır. Dikkatleri üzerine çeken ebola nedir ? Ebola nasıl bulaşır, ebola belirtileri, ebola tedavisi ve hakkında bilinmesi gereken her şeyi sizlerle aktaracağız.

 

Ebola nasıl bulaşır ?

 Ebola Afrika Ülkelerinden gelen ve çabuk bulaşan öldürücü bir virüstür. Herkesi tedirgin eden ve korkutan bu ölümcül virüsün, bir çok insanın ölümüne neden olmuştur. Virüs bulaştığı anda kuluçka süresi 2 gün ile 3 hafta da değişim göstermektedir. Hastalığın niyeti o kadar ciddidir ki, bu nedenle ölen kişilere bile çıplak elle dokunmak bulaşıcı etkisini devam ettirecektir. Hastalık nezle ve grip gibi havadan ve kolay bulaşan bir tür olmamasına karşın, vücutla temas eden kan, ter, idrar ve dışkı yoluyla bulaşacaktır. Adını Afrika’ da bulunan bir nehirden alan hastalık Avrupa Ülkelerinde de görülmeye başlamıştır.

 

Ebola belirtileri nelerdir ?

 Ebola virüsü vücuda girdiği andan itibaren ani ve yüksek ateş, yorgunluk, kaslarda ağrı ve hissizlik, boğaz ağrısı, ishal, bulantı ve kusma belirtileri şiddetli derecede kendini gösterir. Virüsün vücuda çoktan girmiş olduğu ve ilerleyen zamanlarda ise, ağızdan kan gelmesi hastalığın son safhalarda olduğunu işaret etmektedir.

ebola_virüsü_nedir

Ebola tedavisi var mı ?

 Ebola tedavisi kesin olmamakla beraber, hastalara acil olarak serum takılmaktadır. Ebola virüsü olan kişilere su kaybından dolayı takılan serum hastalığı iyileştirici etkisi göstermeyecektir.

Sosyal Medyada Paylaş
TwitterFacebookWhatsAppGoogle+

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir