0

Saç Protezi Nedir Saç Protezi Kimlere Uygulanır

Saç Protezi Uygulamaları

Saçsızlık problemi herkesin karşı karşıya kalabileceği en önemli sıkıntılardan biridir. Tarih boyunca birçok yöntem denenmiş ancak kalıcı bir çözüm bulunamamıştı. Özellikle peruk, scalp ve implant bilinen en eski yöntemlerdir. Gelişen teknoloji sayesinde artık eski yöntemlerden sizi ömrünüzün sonuna dek kurtaracak bir yöntem olan saç protezinden bahsetmek istiyorum.

Saç Protezi Nedir?

Alanında uzman kişiler tarafından ölçülendirilen ve tamamı insan saçından meydana gelen, gelişmiş teknikler kullanılarak üretilen ünitelere saç protezi adı verilmektedir. Saç protezi uygulanırken özel bir yapıştırıcı losyon kullanılmaktadır.

Losyon sayesinde seyrek ve saçsız bölgeye saçlar yerleştirilmekte ve saç protezi başarılı bir şekilde gerçekleştirilmektedir. Ayrıca saç protezi hiçbir tıbbi müdahale gerektirmiyor. Saç protezini istememeniz durumunda her zaman geri dönme şansınız da var. Saç protezi uygulamaları kullanışlı, sağlıklı ve estetik açısından olumlu sonuçlar doğuran bir yöntemdir.

Saç Protezi Kimlere Uygulanır?

Saç protezi çeşitli nedenlerle saçı tamamen seyrekleşmiş veya dökülmüş herkese uygulanabilmektedir. Saç protezinde kadın, erkek, yaşlı genç ayrımı yapılmamakta ve uygulama herkese sorunsuz bir şekilde yapılabilmektedir.

Kemoterapi tedavisi nedeniyle geçici olarak saç kaybı yaşayan kişiler dahi protez saç uygulamasını yaptırabilirler. Yaşanılan saç dökülme sorununu ortadan kaldırmak için protez saç uygulamaları gerçekleştirilmekte ve saçı dökülen hastalara büyük bir motivasyon imkanı sunulmaktadır.

Protez Saç Uygulaması Kimlere Yapılmaz?

Protez saç uygulaması küçük çocuklar ile kronik cilt hastalığı bulunan kişilere önerilmemektedir. Saç protezi uygulamalarında hijyen çok önemli bir yere sahiptir. Küçük yaştaki çocuklar ile zihinsel yönden gelişimini tamamlayamamış kişiler için protez saç uygun değildir. Protez saçlar sürekli hijyen ve temizlik gerektirdiği için bu kategorideki kişilerin uygulamayı gerçekleştirmesi doğru değildir.

Saç Protezi Nasıl Yapılır?

Deneyimli kişiler tarafından gerçekleştirilmesi gereken protez saç uygulamalarının aşamaları şu şekildedir.

Ölçülendirme:

Saç protezinin ilk aşaması ölçülendirmedir. Ölçülendirme aşamasının eksiksiz ve hatasız gerçekleştirilmesi diğer adımların başarısında oldukça önemli bir yere sahiptir.  Ölçülendirme aşamasında saç olmayan bölgede simetrik bir saç kalıbı oluşturulması söz konusudur. Bu aşamada bölgesel saç yoğunlukları da oldukça önem arz etmektedir.

Ölçülendirmede saçın kalınlık incelik durumu, dalga yapısı ve rengi de detaylı bir şekilde araştırılmaktadır. Ölçülendirme ön tasarım işidir. Ön tasarım hazırlandıktan sonra kalıcı tasarıma geçebilmek için 4-6 haftalık bir sürece ihtiyaç duyulmaktadır.

Yerleştirme

Ölçülendirme aşamasının ardından yerleştirme aşamasına geçilmektedir. Ölçülendirme aşaması başarılı ise yerleştirme aşaması da o kadar başarılı olacaktır. Saç protezi yerleştirme aşamasında saç ünitesi solüsyon kullanılarak kalıbı alınan kısma yerleştirilmekte ve başta sabitlenmesi amaçlanmaktadır.

Tasarım

Tasarım saç protezinin son aşamasıdır. Bu aşamada yüz yapısına uygun bir saç kesimi yapılmalıdır. Deneyimli kişiler tarafından saç protezi uygulamalarının gerçekleştirilmesi uygulamada başarının artması için önemli bir etkendir. Alanında uzman kişiler tarafından gerçekleştirilen protez saç uygulamaları doğal bir görünüm kazanmanızı sağlar. Aksi halde deneyimsiz kişiler tarafından uygulanan protez işlemleri neticesinde doğallıktan uzak bir görünüme sahip olabilirsiniz.

Saç protezinin son aşaması olan tasarım kısmında saç kesiminin işinde uzman kişilerce tamamlanması protezin rahatlıkla kullanılabilmesi açısından büyük önem arz eder. Protez saçı isterseniz kısa isterseniz uzun olarak kullanabilirsiniz. Protez saçlarınızı kolayca tarayabilir ve istediğiniz modeli uygulayabilirsiniz.

Protez Saç Uygulamalarında Püf Noktaları Nelerdir?

Protez saç uygulamaları günümüzde çok tercih edilmektedir. Protez saç uygulamaları püf noktalarına dikkat edildiği takdirde doğal ve kullanışlı saçlara sahip olmak mümkündür. Protez saç uygulamasında dikkat edilmesi gerekenler şu şekildedir:

 • Protez saçlarda kullanılan yapıştırıcı ve solüsyonların kaliteli ve sertifikalı üreticilerden temin edilmesi gerekmektedir. Güvenilir üreticilerden temin edilen solüsyonların insan sağlığına hiçbir zararı bulunmamaktadır.
 • Saç protezleri üretim şekline göre farklı tasarım ve kalitede üretilebilmektedir. Saç protezi üretiminde transparan maddeler veya esnek deriler kullanılmaktadır. Bazı saç protezleri hem havayı hem de suyu geçirme özelliğine sahiptir.
 • Saç işleme teknikleri farklı yöntemlerle uygulanmaktadır. Basit düğüm, tekli düğüm, çiftli düğüm, enjeksiyon, yapıştırma ve V-Looped saç işleme tekniklerinden bazılarıdır. Üreticilerin bazıları saç işleme tekniklerini geliştirerek kendine özgü yöntemler de geliştirmiştir. Buradaki temel amaç en doğal görünümü kazanmayı sağlamaktır. Saç işleme tekniklerinin kaliteli olması çok önemlidir. Aksi halde kalitesiz ve yapay bir saç protez uygulaması ile karşı karşıya kalabilirsiniz.
 • Saç protezinde %100 memnuniyet sağlayabilmek için kaliteli saç protezi üretimi gerçekleştirmeye dikkat edilmelidir. Aksi halde istenmeyen sonuçların doğması olasıdır.
 • Protez saça belirli aralıklarla bakım yaptırılması gerekmektedir. Protez saçı yapıştırabilmek için kullanılan solüsyonlar kaliteli olsa dahi belli bir süre yapıştırıcı etkisini kaybedebilir. Bu nedenle yapıştırıcıların belli aralıklarla yenilenmesi ve 3-5 haftada bir protez saçın rutin bakımlarının yapılması gerekmektedir.
 • Protez saç uygulamaları kişilerin isteğine göre saç merkezlerinde yapılabilir. İsteyen kişiler evlerinde protez saç uygulamasını gerçekleştirebilmektedir. Ancak protez saç uygulamasında profesyonellik oldukça önemlidir. Hem protez saç uygulaması hem de rutin olarak gerçekleştirilen bakımların profesyonel merkezlerce yapılması uygundur.
 • Protez saçın kullanım ömrü yapısal özelliklerle doğrudan ilintilidir. Üretim aşaması protez saçın kullanım süresini belirler. Kaliteli protez saçları 2-2,5 sene rahatlıkla kullanabilirsiniz.
 • Protez saç ücretleri her merkezde farklılık göstermektedir. Ancak ortalama bir saç protez uygulamasının fiyatı 400-750 dolar arasında değişiklik göstermektedir. Kaliteli bir saç protezi düşünen kişiler ortalama 1500 dolar ödeyerek protez saçlara sahip olabilirsiniz.
 • Protez saç fiyatları da kadar saç bakım fiyatları da merak edilen konulardan biridir. Protez saç bakım fiyatı 30-70 TL arasından farklılık göstermektedir. Fiyat farklılıkları merkezlerin kullanmış olduğu bakım ürünleri ve saç protezlerinin kaliteleriyle doğru orantılıdır.

Kaliteli Saç Protezinin Özellikleri Nelerdir?

Bir saç protezinin kaliteli olup olmadığını anlamanın çeşitli yolları bulunmaktadır. Kaliteli saç protezinin özellikleri şu şekildedir:

 • Kaliteli saç protezleri kişilerin sosyal hayatlarında herhangi bir engellemeye neden olmaz. Kaliteli saç protezleri ile duş alabilir, saçınızı fönleyebilir, spor yapabilirsiniz.
 • Kaliteli saç üniteleri solüsyonlarla başa sabitlenmektedir. Kullanılan su bazlı solüsyonların FDA onaylı olması kişilerin cilt problemi yaşamaması konusunda oldukça önem arz etmektedir.
 • Normal saça uygulamış olduğunuz her türlü saç bakım ürünü protez saça da kolaylıkla uygulanabilmektedir. Saç spreyi, saç kremi, şampuanı rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Ancak kullanılacak ürünlerin saç protezin standartlara uygun olması ve Ph değerlerinin protez saça göre hazırlanması oldukça önemlidir.

Sosyal Medyada Paylaş
TwitterFacebookWhatsAppGoogle+

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir