0

Eylem ( fiil) Nedir ?

Bugünkü yazımızda sizlere eylem nedir ? Eylem ve anlamı hakkında bilgileri sizlerle paylaşacağız.

Eylem nedir ?

 

Eylem nedir varlıkların yaptıkları işi, oluşu ve durumu zamana ve kişiye bağlı anlatan ve aktaran sözcüklere eylem ( fiil) denir. Gülmek, yapmak, olmak, sevmek, gitmek, gelmek sözcükleri, bizlere yapılan bir eylemi anlatmaktadır. Bir sözcüğün eylem olup olmadığını anlamak için kök ve gövdesine -mek, -mak eki getiririz. Çal- mak, sol-mak örneklerini gösterebiliriz.

 

Eylemlerin adına ise mastar denilmektedir. Eylem kök ve gövdelerine -mek, mak getirilerek söylenmektedir. Anladım- kök- anla- mastar-anlamak olarak açıklanabilir. Eyleme eklemiş olduğumuz mastar eki, zaman ve kişi ekleri eylemin adını değiştirmediği zaman çekim eklerini oluşturmaktadır. Eylemde, belirtilmiş olan iş, oluş önceden yapılıp bitmişse geçmiş zamanı yani geçmiş eylemi bize anlatmaktadır. Kök veya gövdesine di-miş ekleri getirebiliriz. Gel-di / gel-miş.

eylem_fiil_nedir

Yapılan eylen devam ediyorsa bize şimdiki zamanı anlatıyor demektir. Burada –yor eki getirerek söyleyebiliriz. Geli-yor örneğini verebiliriz. Eylem henüz yapılmamışsa ve gelecekte yapılacak bir eylemi anlatıyorsa kök veya gövdesine cek-cak eki getirmeliyiz. Gelecek, sevecek örneklerini verebiliriz. Bir de eylemi anlatırken, eylemin yapacak kişisi de vardır. Burada kim sorusu sorularak anlatılabilir. Gel-dim, geliyor (o) örnekleri verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş
TwitterFacebookWhatsAppGoogle+

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir