1

Doğal Afet Nedir ? Doğal Afetler Nelerdir ?

Doğal afet nedir ? Doğal afetler nelerdir ? Doğal afetler güvenli yaşamın düzenini bozan, aniden yakalayan ve kontrol edilemeyen doğa olaylardır. Doğal afetler nedir ve hakkında öğrenmek istediğiniz bilgileri sizlere aktarmaya çalışacağız.

Doğal afet nedir ?

Doğal afet kontrol edilemeyen ve aniden gelişen, mal ve can kaybına yol açan doğanın sunduğu normal dışı olaylardır. Hayatın normal akışını değiştiren doğa olaylarını engellemek mümkün değilse de, önlem alabilmek mümkündür.

Doğal afetler nelerdir ?

-Deprem
-Heyelan
-Erozyon
-Çığ
-Sel

Deprem

Deprem yeryüzü sarsılmasıdır ve şiddeti artığında can ve mal kaybına neden olmaktadır. Yurdumuz deprem kuşağı bölgesi olarak yer almaktadır. Deprem de önlenemez afetlerden olduğu için sadece zararları aza indirmek için önlem alabiliriz. Öncelikle evlerin sağlam zeminler üzerine olması ve özellikle çok katlı binalar olmamasına özen gösterilmelidir. Mutlaka deprem için ilk yardım çantası içindeki gerekli araç-gereçlerle birlikte hazır bekletilmelidir. Bunlar el feneri, düdük, kuru besinler, su, pilli radyo ve battaniye olmalıdır. Aile bireyleri binadan çıkış yolları ve evin elektrik sigortasının nerede olduğu bilinmelidir.

Erozyon

Erozyon verimli toprakların sel suları ve akarsu gibi oluşumlarla aşınıp yok olmasıdır. Engel olamadığımız erozyona önlem alabiliriz. Ormanlarımızı korumalı, ağaçlarımıza sahip çıkp ağaçlandırma yapılmalıdır. Araziler enine sürülmelidir.

Heyelan

Heyelan toprak kayması olan heyelana davetiye çıkaran bir çok husus bulunmaktadır. Eriyen kar suları, yağmur sularının etkisiyle eğimli yerlerde bulunan, toprak ve üzerindeki bitki örtüsünün kaymasıdır. Korunmak için eğimli olan bölgelere duvar desteği yapılmalıdır.

Sel

Sel ağır felaketlerden biridir. Çok yağan yağmur suları ve çok hızlı eriyen kar sularının sel baskınlarına yol açtığı bilinmektedir. Seli önleyebilmek için barajlar yapılmalı, yerleşim yerlerinin akarsu yataklarından uzak tutulması, yaşanabilecek felaketleri aza indirgeyecektir. En azından can kaybı yaşanması olmayacaktır.

dogal_afet_nedir

Çığ

Çığ oldukça korkulan ve yaşanması muhtemel felaketler arasındadır. Dağın eğimli ve aşırı karlı bölgesinden koparak hızla yuvarlanan ve yuvarlandıkça büyüyen kar kütlesidir. Çığ kontrol altına alınamaz fakat önlem alınabilir doğa olaylarından biridir. Çığ tehlikesi olabilecek yamaçlara yerleşim birimleri kesinlikle kurulmamalıdır. Yamaçlar bolca ağaçlandırılmalı ve önüne engeller koyulmalıdır. Güvenli bir yaşam için öncelikle önlemlerimizi doğru almalı, gelebilecek hasarları minimuma indirebiliriz.

Diğer arama sonuçları:

  • doğal afetler nelerdir
  • dogal afetler
  • doğal afet nedir
  • Dogal afetler nedir
  • doğal afetler nelerdir resimli
  • doğal afet
  • dogal afetler neler
Sosyal Medyada Paylaş
TwitterFacebookWhatsAppGoogle+

Bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir