0

Deprem Nedir ? Nasıl Önlem Alınır ?

Deprem Nedir ? Deprem öncesi alınacak önlemler nelerdir ? Deprem sırasında ve sonrasında neler yapmalıyız ? Doğal afetler içinde en çok deprem ile karşı karşıya kalmaktayız. Çünkü Türkiye’ nin büyük bölümü deprem kuşağında yer almaktadır. Peki deprem neden olur ?

 

Deprem nedir ?

Deprem yerkabuğunda meydana gelen kırılmalardır. Deprem Bölgesinde yaşıyor olsanız da olmasanız da, her an olabilecek kırılmalara karşı önleminizi almalısınız. Depremin olmasına kesinlikle engel olamayacağımız için, önlem alarak en azından korunmuş olabiliriz. Depremin vermiş olduğu zararları minimum düzeye indirip, en ağır oluşumları bertaraf etmiş olabiliriz.

 

Depremde alınacak önlemler nelerdir ?

Depremde öncelikle evinizin depreme dayanıklı olup olmadığını araştırmalısınız. Yangın söndürme aletini evden eksik etmemelisiniz. Diğer önlemimiz ise, öncelikle mutlaka ilk yardım çantası hazırlayıp, evin en kolay yerinde bekletilmelidir. Çantanın içinde olması gereken araç-gereçler her daim mevcut durumda bekletilmelidir. Işıldak veya el feneri, su ve kuru besinler, sürekli kullanılması gereken ilaçlar şeklinde bekletmek mümkündür.

 

Depremden sonra yapılması gerekenler

Deprem sonrasında kesinlikle panik yapmadan, hazır olan ilk yardım çantamızı alıp, bulunduğumuz mekanı terk etmeye başlayalım. Telefonları gereksiz yere meşgul etmeden, gerçekten yardıma ihtiyacı olanların önünü kesmeyelim. Yeni bir sarsıntı ihtimalini göz önünde bulundurup, toplanma yerine gitmeye devam edelim. Ayrıca evinizin veya bulunduğunuz toplanma yerinin, deniz kenarında olmamasına özen gösterin. Binaların arasında kurtarılmayı bekleyen insanlara, yardımlarımızı esirgemeyelim ve arama kurtarma ekiplerine destek olalım. Doğal afetlerden hiçbirine engel olamadığımız için, en azından depreme karşı dayanıklılığımızı maksimum seviyeye çıkarmalıyız.

 

Diğer arama sonuçları:

  • deprem nasil onlenir
  • anything
Sosyal Medyada Paylaş
TwitterFacebookWhatsAppGoogle+

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir