0

Kas Nedir ? Kasların Özellikleri Nelerdir ?

Kas nedir ? Kasların yapısı ve görevleri nelerdir ? Vücudumuza şekil veren iskelet ve iç organların hareket etmesini sağlayan kaslarımızın özellikleri nelerdir ? Kas hakkında merak ettiğiniz bilgileri yazımızda inceleyebilirsiniz.

 

Kas nedir ?

Kas vücuda şekil veren, iskelet ve iç organların doğru hareket etmesini sağlayan yapılardır. Kaslar liflerin bir araya gelerek oluşturdukları demetlerdir. En önemli özelliği ise kemikleri birbirine bağlayan ve oldukça sağlam olmasını sağlayan güçlü yapıya sahiplerdir. Kaslarımız iskeletin dış kısmını örterler. Vücuda şekil verir. Aynı zaman da soluk alıp verilmesinde destek sağlar. Kaslar yürümeyi, koşmayı, parmakları rahat hareket ettirebilmeyi ve yazı yazmayı, bacak ve kol hareketlerini kullanmayı sağlarlar. Gün içinde yapılabilecek tüm vücut hareketlerinde, eklemler ve kemiklerle birlikte hareket etmemiz sağlarlar.

 

Kasların özellikleri

Kasların özellikleri rahatça gevşeyip kasılabilirler. Dikkat edilirse kaslarımız kasılınca boyları kısalır ve kalınlaşmaya başlar. Tam tersi durum söz konusu olduğu zaman yani gevşeyince uzarlar ve incelirler. Egzersiz yapmak kasların güçlenmesine ve miktarının artmasına yardımcı olur. Bu nedenle egzersiz kasların gelişiminde çok önemlidir. Bu miktarın artması da kas liflerin kalınlaşmasından kaynaklanmaktadır. belirli bir yaştan sonra zayıflayan ve güçsüzleşen kasların düzenli egzersizlerle desteklenmesi gerekiyor. kas_nedir_özellikleri-nelerdir

 

Kas Sağlığı için Neler Yapmalıyız

 

Egzersizin hayatımızdaki rolünü hepimiz biliyoruz. Sağlıklı bir vücut yapısına sahip olmak için, kasların kuvvetli olması gerekmektedir. Daha güçlü olmaları için yeterli miktarda oksijene ihtiyaç duyarlar. Fakat ihtiyaçları kadar alamazlarsa, yorulurlar ve kendilerini bırakarak güçsüzleşirler. İskelet ve kas sağlığını geliştirmek ve kuvvetlendirmek için, günlük hayatımızda sporun önemini konusunda bilinçlenmemiz gerekmektedir. Yeterli ve dengeli beslenmek, D vitamini içeren besinleri tüketmek kas sağlığı açısından faydalı olacaktır. Güneşe çıkmak ve güneşlenmek de güçlü kas yapısını beraberinde getiren unsurlardan biridir. Protein içeren besinler, az pişmiş sebze, taze ve mevsimlik meyveler bu konuda etkili faktörlerdir.

Diğer arama sonuçları:

  • kas nedir
  • kaslarin ozellikleri
Sosyal Medyada Paylaş
TwitterFacebookWhatsAppGoogle+

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir