0

Asbest Nedir? Zararları Nelerdir?

Asbest ısıya, aşınmaya ve kimyasal maddelere karşı son derece dayanıklı kanserojen bir maddedir. Asbest solunum yoluyla vücuda girdiği zaman hastalıklara yol açmaktadır. Fakat bu hastalıkların ortaya çıkması uzun yıllar sürebilir. Özellikle akciğer zarı kanserinin ortaya çıkmasında etkili olmaktadır. Halk arasında asbest ak toprak, çorak toprak, gök toprak isimleriyle de anılmaktadır. Güneydoğu Anadolu Bölgesinde bazı İlçelerde ev sıvalarında kullanılmaktadır. Asbest minerali oldukça kanserojen içeren bir maddedir. Bu maddenin kullanım alanları engellenmeli, kullanılması gerekmektedir.

Asbestin yol açtığı hastalıklar
Asbest öncelikle akciğer zarı ve karın zarı kanserine neden olur. Nefes darlığı ve göğüs ağrısı ile ortaya çıkar. Akciğer zarında sıvı toplanır ve acil müdahale gerektirebilir. Tümörün ilerleme kaydetmesiyle ağrılarda da artma görülmeye başlar. Özellikle sigara kullanımının yaygınlaşmasıyla birlikte hastalığı tetiklendiği görülmektedir. Gırtlak ve sindirim sistemi kanseri de asbestin yol açtığı kanser çeşitleri arasındadır.

Bitkisel tedavisi
Tedavi öncelikle uzman hekimlerin kontrolü eşliğinde olmalıdır. Tedaviyi destek amaçlı bir çok şifalı bitkiden destek alınmaktadır. Turp ve havuç akciğer zarı kanserinde destek amaçlı kullanılmalıdır. Böğürtlen, kara üzüm, çilek, ahududu, yaban mersini de hastalığın tedavi sürecinde yardımcı olacaktır. Günde bir tatlı kaşığı zerdeçal tüketilmesi önerilmektedir. Şeker ve un katkılı besinlerden tamamen uzak durmak gerekmektedir. Yeşil çay, ısırgan yaprağı da tedaviyi destekleyecektir.

asbest_nedir_belirtileri
Önlem olarak neler yapılmalıdır

Hastalığın akciğer zarı ile ilişkisi asbestle temas halinde bulunmaktan kaynaklandığı belirtilmektedir. Endüstriyel alanlarda rol oynaması, mesleki açıdan maruz kalma da hastalığa davetiye çıkaran unsurlardandır. Bu nedenle bu işlerle uğraşan kişilerin hastalık hakkında yeterli derecede bilgi sahibi olması gerekmektedir. Yoğun kullanılan alanlarda mümkünse yerleşim yerlerini de değiştirilmesi faydalı olacaktır. Mezotelyoma belirtisi ve riski taşıyan kişiler belirlenerek gözetim altına alınmalıdır. Kirli asbestli toprak ile uğraşan kişiler ( çanak-çömlek, sıva, badana) bu konu hakkında bilinçlendirilmelidir.

Diğer arama sonuçları:

  • asbest nedir
  • asbest
  • aspes
Sosyal Medyada Paylaş
TwitterFacebookWhatsAppGoogle+

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir