0

Kar Neden Yağar? Faydaları Nelerdir?

Kar Kış aylarının vazgeçilmez beyaz örtüsüdür. Bulutların olduğu yerde hava sıcaklığı kış aylarında oldukça düşer. Bu nedenle yükselmiş olan su buharı, sublime denilen şekilde sıvı hale geçmeden buz kristaline dönüşmektedir. Bu buz kristalleri birbirine yapışarak kar tanelerini meydana getirirler. Kar yağarken bulut ile yeryüzü arasındaki hava sıcaklığı yüksekse, kar taneleri yere düşmeden yağmur tanesi haline dönüşür.

 

Fakat hava sıcaklığı az ise kar olarak yeryüzüne sağlıklı bir iniş yapacaktır. Mükemmel kar kristalleri altıgen şeklindedir. Karın rengi neden beyaz olur çünkü, güneşin renkli ışınları buz kristallerine çarpınca her tarafına eşit şekilde yayılırlar. Yansıyan renkli ışınların karışımı beyaz rengi oluşturur.

 

Kar yağarken hava neden ısınır                 

Kar yağarken havanın ısındığı düşünülmektedir. Oysa havanın ısındığı gerçeği doğru değildir. Isınmış olan hava karın yapmasına neden olur. Hava 0 derecenin üzerine biraz ısınınca, su buharı yeryüzünden yükselmeye başlar. Fazla yüksekte olan soğuk hava tabakalarına ulaşır ve kar meydana gelir. Kar yere inmeye başladığında hava sıcaklığı 0 dereceye yaklaşır. Kar yapışı sırasında yaşanan sıcaklık diğer günlere göre biraz daha yüksek olduğu için, karın yağması havayı sıcaklaştırır algısı yaygınlaşmaya başlamıştır.

 

Karın ruha ve bedene faydaları

Kar yağarken görsel bir şölen de izleyenleri beklemektedir. Çünkü karın beyazlığı ruhumuza arınmışlık ve sakinlik verir. Beyazın ruhu aydınlattığı ve ferahlattığı gerçeğini es geçmemek gerekiyor. Trafikte yaşanan sorunlar herkesi olumsuzca etkisi altına alsa da, tüm bunlara rağmen karın görsel bir ziyafet yaşattığı gerçeğini atlamamak gerekiyor.

Okulların tatil olmasıyla birlikte artan kar yağışlarını ailenizle birlikte fırsata dönüştürebilirsiniz. Beyazın ruhu rahatlattığı ve terapi etkisi yarattığı gerçeğini de gözden kaçırmamak gerekiyor. Tabiatı n güzelliği dediğimiz kar yağışı, gündelik hayatı zorlasa da güzellikleri de mevcuttur. Psikoloji de beyaz rengin ruhu rahatlattığı etkisi bilinmektedir.

 kar_neden_yagar

Diğer arama sonuçları:

  • karın faydaları
Sosyal Medyada Paylaş
TwitterFacebookWhatsAppGoogle+

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir