2

Atatürk İlke ve İnkılapları Nelerdir?

Bir toplumu çağdaş uygarlıklar seviyesine taşımak için yapılan yeniliklere inkılap denilmektedir. Toplumu daha iyi bir seviyeye ulaştıran Mustafa Kemal Atatürk, Türk halkının ihtiyaçlarına dayanarak yenilikler yapmıştır. Atatürk kurmuş olduğu Devletin bağımsız ve çağdaş olabilmesi için bazı ilkeler ortaya koymuştur.

Atatürk İlkeleri

Cumhuriyetçilik

Milliyetçilik

Halkçılık

Devletçilik

Laiklik

İnkılapçılık olmaktadır.

 

Atatürk ilkelerinin ortak özellikleri öncelikle Türk Ulusunun gereksinimleri üzerine ortaya çıkmıştır. İlkeler mantığa ve akla uygun olarak hazırlanmıştır. Bütündür ve birbirinden ayrılmazlar. Ayrıca baskı ve zorlama olmamaktadır.

Atatürk ilkelerinin dayanmış olduğu temel esaslar, Vatan ve Millet sevgisi, Milli kültürün geliştirilmesi, Milli birlik ve beraberlik, Ülke bütünlüğü, Milli tarih bilinci, Milli dil, Egemenliğin Millette olması, Barışçılık ve akılcılık olarak belirtilmelidir.

Atatürk İnkılapları

1 Kasım 1922 Saltanatın kaldırılması

29 Ekim 1923 Cumhuriyetin ilan edilmesi

3 Mart 1924 Halifeliğin kaldırılması

25 Kasım 1925 Kılık kıyafette yenilik ( şapka inkılabı)

1 Ocak 1926 Takvim, saat ve ölçülerde yenilik

21 Haziran 1934 Soyadı yasasının kabulü

13 Ekim 1923 yılında Ankara Başkent olmuştur

1 Kasım 1928 Yeni Türk alfabesinin kabulü

 

Ayrıca Atatürk ilkeleri ve inkılapları doğrultusunda Eğitimi çağdaş bir hale getirmek için 3 Mart 1924′ de Tevhid-i Tedrisat ( Öğretim Birliği) kanunu kabul edilmiştir. Mustafa Kemal gerçek zaferin eğitim ve öğretimle olacağını biliyordu.

Ekonomik alanda gelişmemizin sağlanması için 1923 yılında İzmir’ de İzmir iktisat kongresi toplanarak ulusal ekonomi ilkesi belirlenmiştir. 1926 yılında çıkarılan kabotaj kanunu ile denizlerimizde gemi işletme hakkı Türk vatandaşlarına verilmiştir.

 

 

 

 

 Atatürk İlke ve İnkılaplari Nelerdir

Diğer arama sonuçları:

  • atatürk inkılapları nelerdir
  • ataturkun inkilaplari
Sosyal Medyada Paylaş
TwitterFacebookWhatsAppGoogle+

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir