0

Cemre Düşmesi Nedir?

Cemre kor halindeki ateş anlamını taşımaktadır. İlkbahar başlamadan önce ilk sinyallerini veren habercidir. İlkbahardan hemen önce birer hafta arayla ilk olarak havaya, suya ve son olarak toprağa düşmektedir. Baharın müjdesini veren cemre toprağın hareketlenmesini sağlar. Buz kütleleri erimeye başlar, ve sıcaklıkların artışını haber verir. Kor anlamına geldiği için, dünyaya daha fazla güneş ışığının yayılmasını müjdeler. Düşmek tabiri güneş ışınlarının dünyaya ısısının anlatılmasıdır. Yeryüzü, güneş ışınlarını yutarak öncelikle kendisini ısıtmaya başlar. Daha sonra atmosferi ısıtır.

 

Cemre ne zaman düşer

 İlk cemrenin havaya düştüğü tarih 19-20 Şubat, suya düşmesi 26-27 Şubat, toprağa düştüğü tarih ise 5-6 Mart olarak bilinmektedir. Bu tarihlerden sonra hava sıcaklıkları, yükselmeye ve baharın müjdeli haberlerini vermeye başlar. Cemrenin toprağa düşmesiyle birlikte, topraktan yükselen dumanlar etrafa mis gibi bir koku yayar. Kış boyunca oldukça sert olan toprak ise bölünmeye ve yumuşamaya başlar.

 

Meteorolojik sıralamaya göre ısınma öncelikle topraktan başlar. Hava ve su olarak devam der. Cemre her ne kadar alışılmış bir inanış olsa da, cemrelerin aralarındaki günlerde hava sıcaklıklarında az da olsa yükselme yaşanması görülmektedir. Cemreler Türk Dünyasının kültürüne de konu olmuştur. Doğanın da sıcacık gülümsemesini sağlayan cemre, böceklerin ve bitkilerin de canlanmasını sağlar. Cemrenin birbirinden farklı açıklamaları, ve inanışları mevcuttur. Halk arasında sıcaklıkların ve baharın gelmesini belirten en önemli etkenlerden biridir ve asırlık kültürümüzün önemli bir parçasıdır. Eskiden beri kıştan bahara geçmeyi anlatan en önemli dönüşümdür. Buna göre badem ağaçlarının çiçek açması da, düşen cemrenin yazın habercisi olduğunun önemli kanıtlarından biridir.cemre_düsmesi_nedir

Sosyal Medyada Paylaş
TwitterFacebookWhatsAppGoogle+

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir