3

Işık Kirliliği Nedir?

Işık kirliliği yanlış miktarda ve yanlış yerde kullanılan ışık miktarıdır. Işık kirliliği de her şeyin gereksiz kullanımından kaynaklanan zarara neden olmaktadır. Su ve hava kirliliğinin hayatı olumsuz etkilemesi gibi, ışığın yanlış ve gereksiz kullanılması da kirliliğe neden olmaktadır. Işığın yeterli olmaması da oldukça yanlıştır. Bulunduğumuz ortamda yetersiz ışık miktarı görüş alanımızı ve yapılabilecek etkinliklerimizi olumsuz etkilemektedir. Kitap okumak için yeterli ışık miktarına ihtiyaç duyarız. Olması gerekenden daha fazla ışık miktarı da aynı şekilde gözleri yoracak, görme sorunlarını da beraberinde getirecektir. Yanlış kullanılan ışığın yansıttığı ışınlar ışık kirliliğini beraberinde getirmektedir.

 

Işık kirliliği doğal ortamı nasıl etkiler

 Işık kirliliği doğal ortamı olumsuz etkilemektedir. Doğal ortamda varlığını sürdüren canlıların, ışık kirliliğine maruz kaldıkları zaman olumsuz etkilendikleri bilinmektedir. Fazla aydınlatılmış bir ortamda göçmen kuşlar yönlerini kaybedip binalara çarpıp ölebilirler. b8nun örneği sıkça yaşanmaktadır. Bitkilerin de yeterli gerektiği miktarda ışık almaları lazımdır. Zira fazla ışık onların da uzun ömürlü olmalarına engel olacaktır. Işık kirliliği gökyüzünü inceleyen bilim insanların da işlerini zora sürmektedir. Fazla ışık miktarı gökcisimlerin görünmesine engel olmaktadır. Doğal ışık bir çok bitki ve hayvanın yaşam koşullarını etkilemektedir. Bütün canlılar için çekici olan ışık kaynakları hayatın bir parçasıdır. Yapay aydınlatma artınca hayatları olumsuz yönde etkilenmektedir.

 

Işık kirliliğinin artmasının nedenleri

Işıklı reklamlar ve ilan panoları, park ve bahçe alanlarının aydınlatılması, turistik tesislerin ve binaların dış cephelerinin aydınlatılması, ışığın güçlü olduğu zaman daha iyi aydınlık olacağına dair bir inanış ışık kirliliğinin hızlıca artış göstermesine neden olmaktadır. Unutulmamalıdır ki, fazla miktarda kullanılan ışık, her zaman doğru sonuçlar vermeyecek, aksine ışık kirliliğine sebebiyet verecektir.isik_kirliligi_nedir

Diğer arama sonuçları:

  • ışık kirliliği nedir
  • ışık kirliliği
  • ışık kirliliği hakkında araştırma
Sosyal Medyada Paylaş
TwitterFacebookWhatsAppGoogle+

3 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir