0

Saat ve Zaman Ölçme

Gün içinde geçen zamanı öğrenmek için saat kullanılır. Bir gün 24 saattir. Geçmiş zamanlarda şimdiki zamanlarda kullanıldığı gibi, zamanı ölçen bir saat yoktur. İnsanlar farklı yöntemler kullanarak bu ihtiyaçlarını gidermişlerdir. Geçmiş dönemlerde yaygın olarak kullanılan güneş saati, su saati, kum saati idi.

 

Güneş saati insanlığın var olduğu zamandan beri zamanı öğrenme ihtiyacını karşılan bir icad olmuştur. Güneş ışınlarının vermiş olduğu gölgeden yararlanarak zamanı hesapladıkları yöntemdir. Mısırlılar tarafından M.Ö 1500 yıllarında bulunmuştur.

 

Su saati dibi delik olan su dolu bir kabın boşalmasıyla zamanı belirlemiştir. Su saatinde sudan faydalanılmaktaydı. Su saati ilk Mısırlılar tarafından kullanılmıştır. Su ne kadar geçtiğini belli ediyordu.

 

Kum saati birbirine bağlı iki cam küreden oluşmaktadır. Kumun akışından yararlanılarak geçen zaman belirlenirdi. 16. Yüzyıldan günümüze kadar gelen ve bir sürenin başlangıç-bitiş noktasını belirleyen zaman ölçme birimidir. Günümüzde de halen oyun gibi benzer durumlarda zamanı ölçmek için kullanılmaktadır. Geçmiş zamanda özellikle denizciler tarafından kullanılmıştır. Kum saati İlk Avrupa’ da bir Papazın 8. Yüzyılda bulmasıyla kullanıma geçmiştir.

 

İnsanoğlu var olduğu ilk günden beri zamanı kavramaya çalışmıştır. Bu yeteneğini de geliştirerek çeşitli zaman ölçme araçları bulmuştur. Bütün uğraşların sonucunda çeşitli zaman ölçme birimleri bulunsa da, en etkili olan güneş saati olmuştur. En net bilgiye güneş saati aracılığıyla ulaşılmıştır. Günümüzde kullanılan mekanik saatlerin icadına kadar geçen sürede güneş saati varlığını sürdürmüştür.saat_icadi

Sosyal Medyada Paylaş
TwitterFacebookWhatsAppGoogle+

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir