0

Yerli Malı Haftası Nedir?

Yerli malı haftası her yıl 12-18 Aralık tarihleri haftasında etkinliklerle kutlanmaktadır. Yerli malı haftasının amacı, yerli malı tüketiminin bilincinin daha net oluşturulmasıdır. Tutumlu olmak, yerli malını benimsemek ve yerli ürünleri kıymetini vurgulamak ve yatırım yapmanın önemi daha bilinçli yaşanır. Okullarda çocuklar da etkinliğin bilincini yaşayarak öğrenirler. Yerli malı haftasında yerli yiyecekler tüketilir ve harika bir yerli malı haftası hazırlığı başlar. Yerli malına teşvik etmek, tasarrufu aşılamak, malı ve eşyaları gerektiği gibi korumaya özendirilir. II. Dünya savaşı sonrasında yaşanan ekonomik gerileme sürecinde yabancı Ülkelere para akışının önünün kesilmesi toplum bilincinin bu yönde gelişmesi oluşturulmuştur.

Cumhuriyet ilan edildiğinde Türkiye henüz savaştan çıkmış, yoksullukla mücadele ederek yaşıyordu. Atatürk 1923 yılında İzmir iktisat kongresini toplayarak, yurdun bağımsızlığının korunmasını ve yerli malların üretilerek Ulusal Ekonomiye yerli malı üretilmesini kararlaştırdı. Bu sayede yerli malı üretilecek ve tüketilecekti. Her yıl düzenli olarak kutlana tutumluluk haftası Türk malları hakkında doğru kullanım bilinci uyandırılmaktadır. Türkiye ekonomik kalkınmaya hızla ilerlemeye ve kalkınmaya başladı. Yerli malı kullanmanın önemi büyükten küçüğe herkese tarafından bilinçli olarak algılanmalıdır. Zaman konusunda tutumlu olmak, mal konusunda tutumlu olmak, eşya konusunda tutumlu olmak, sağlıkta ve enerjide tutumlu olmak bilinci yerine oturmalıdır.

yerli_mali_nedir

Tutumlu olmak her şeyi yerinde ve zamanında kullanmak demektir. Tutumluluk cimrilik ve pintilikle bir tutulmamalıdır. Yerli malının amacı tasarruf ve yarını düşünerek sorumluluk bilincinin oluşturulması ve geliştirilmesidir. Ülkemizin meyve ve yemişleri Dünyada eşi benzeri olmayan bir güzelliğe sahiptir. Tüm kullandığımız yaşam alanlarımızı kapsayan tüketimlerimizi yerli malı tercih ederek değerlendirmeliyiz.
Yerli malı haftasıyla ilgili güzel sözler
Damlaya damlaya göl olur
İşten artmaz dişten artar
Sakla samanı gelir zamanı
Yerli malı Türkün malı herkes onu kullanmalı

Diğer arama sonuçları:

  • yerli mali haftasi nedir
  • yerli malı nedir
  • Yerli malı ne demek
  • yerlı malı haftası ne demek
  • yerli malı ne demektir
  • yerli malı haftasında neler yapılır
  • yerli malı haftası
  • yerli malinda neler yapilir
  • yerli malı haftasında neler yenilir
Sosyal Medyada Paylaş
TwitterFacebookWhatsAppGoogle+

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir