1

Saç Neden Yağlanır? Pratik Çözümler Nelerdir ?

Bu yazımızda sizlere yağlı saçların nedenlerini ve bakımının nasıl olması gerektiği ile ilgili bilgileri vermeye çalışacağız. Öncelikle saçlarımız neden çok kısa bir sürede yağlanır ve bu yağlanmanın nedenini oluşturan faktörler nelerdir?

 Saç Neden Yağlanır ?

Saçların öncelikle yapısı itibari ile yağlanmaya davetiye çıkarmaktadır. Asıl yağlanma saçlarda değil, deride gerçekleşir. Yağ bezlerinin gereğinden fazla çalışarak, saçlara yağlı ve parlak bir görünüm vermesi oldukça itici durumları meydana getirecektir. Görsel açıdan kişilerin sosyal çevrelerinde olumsuz bir bakış açısına direk olarak yansıyacaktır. Saç derisinde meydana gelen yağlanma ter bezlerinin de çalışmasıyla olumsuz sonucu iki kat artıracaktır. Yağ salgılarının olması gerektiğinden fazla çalışarak, saçların hijyenden uzak bir görünüm yakalaması kaçınılmaz olacaktır. Yazımızda yağlı saçların oluşumu hakkında bilgi verirken, aynı zaman da buna çözüm getirecek sonuçları da sizlerle paylaşmaya devam ediyoruz.

Saçların Yağlanmasını Artıran Nedenler

Saçların yağlanması herkese göre farklılık gösteren oluşumlardan biridir. Özellikle daha önce değindiğimiz gibi, saç derisin de bulunan yağ bezlerinin fazla çalışması yağlanmayı daha da aktif hale getirecektir. Öncelikle saç derisiyle oynanması, yağlanmayı harekete geçiren nedenler arasındadır. Bu sayede deri altında bulunan yağ bezeleri dışa vurarak, saçlara kaygan görünümü vermeye başlayacaktır. Saçlara uygulanan bakım kremleri ve kimyasal ürünler de yağlanmayı hızlandıracak etkenlerden biridir. Hava şartları ve iklim, saçların yapısındaki dengeyi bozarak saç derinize olumsuz yansıyacaktır. Özellikle yaz aylarının gelmesiyle çalışan ter bezleri yağ bezleriyle karışarak saçlarınız da yağlanmayı hızlandıracaktır. Saç derisini uyaran ve harekete geçiren tüm faktörleri öncelikle azaltmak, sonrasında çözüm getirici faktörlerin devreye girmesini sağlayarak sağlıklı saç diplerine kavuşmak mümkün olacaktır.

Saç Yağlanmasını Nasıl Önleriz

Saç yağlanması öncelikle saçlarla alakalı değil, tamamen deride bulunan yağ bezlerinin fazla salgısıyla meydana gelen oluşumlardır. Öncelikle saçların yağlanmasına davetiye çıkaran unsurları etkisiz hale getirerek, sorunların direk olarak çözümüne yönelmek daha faydalı olacaktır. Evde yapacağınız pratik çözümlerle, saç derinizin biraz daha kuru kalmasını ve yağ salgısının dengelenmesini sağlayabileceksiniz. Öncelikle saçlarınızın çok sıcak suya maruz kalmadan yıkanmasını sağlamalısınız. Ilık bir su ve saçlarınıza uygun bir şampuan ile saçlarınızın temizlik bakımı yapınız. Saç diplerinize kesinlikle dokunmadan, saç bakım kreminizi uçlara sürebilirsiniz. Saçlarınızın sadece dış faktörlere bağlı kalarak yağlandığını düşünmeyin. Beslenme alışkanlıkları, alkol ve olumsuz hava koşulları da, saçlarınızın yağlanmasını destekleyecek ve hızlandıracak unsurlardan biridir. Banyo suyunuza bir miktar elma sirkesi ekleyip son durulamayı bununla yapmalısınız. Saç diplerinizin çabuk yağlanmasına engel olacak harika bitkisel çözümlerden biridir. Evde uygulayacağınız elma sirkeli saç maskeleri de, olumlu sonuçları beraberinde getirecektir. Saç yağlanmasını büyük ölçüde azaltacak bir diğer yardımcı da bebe pudrasıdır. Çok az bebe pudrasını saç diplerinize itina ile yayıp küçük bir fırça ile diplerine işlemesini sağlayın. Oldukça pratik yöntemler arasında olan pudra desteği size bu konuda çok yardımcı olacaktır.

sac_neden_yaglanir

Saç Yağlanmasına Bitkisel Çözümler

Saç yağlanması saç tellerinin de cansız ve güçsüz durmasını sağlayacaktır. Havalanan ve canlılıkla büyüleyici görünen saçlara kavuşmanın hayal olduğunu düşünen herkesin buluşma noktasına hoşgeldiniz. Saç yağlanmasına bitkisel çözümler nelerdir sorunuzun yanıtını vereceğiz. Doğadan bulunan çeşitli ve şifalı bitkiler, güzelliğinizi de taçlandırmak için var tabiat mucizesi olarak adlandırılıyorlar. Saçlarınızın çok farklı nedenlerden dolayı canlılığını ve bütünlüğünü kaybederek, bakımsızlığa davetiye çıkarmasına engel olacak, harika bir çözüm karışımını sizlere sunuyoruz. 1 tatlı kaşığı biberiye, 1,5 su bardağı su ve 1 tatlı kaşığı kekik ile, yağ salgısının cömertçe saç derinize sunulmasına engel olabileceksiniz. Öncelikle suyu kaynatıp bitkileri içine atıp 10 dakika demlenmesini bekleyelim. Karışımı süzüp saç derinize sürün ve bir saat bekletin. Sonrasında çok sıcak olmayan ılık su ile saçlarınızı yıkayın. Saçlarınızın yapısını güçlendirirken, yağ salgısını minimum seviyelere indirecek mucize bir karışımdır. Ayrıca yumurtanın da olumlu etkileri burada kendini gösterecektir. Yağlı saç derisinin dengesini düzenleyecek, besleyecek ve sağlığını destekleyecek protein zengini etkenlerden biridir. Saçlarınızın uzunluğuna göre yumurta kırıp çırpın. Sonrasında saç derinize iyice yedirerek, kısa sürede etkisini gösterecek olan bir mucizeye tanıklık edin. Saçlarınız güçlenecek, yağlı görünümünden eser kalmayacaktır. Saçlarınızın sağlığı için öncelikle ne istediğini bilmeli, sonrasında direk olarak çözüme odaklanmalısınız. Evde küçük ama pratik bilgilerle, saç sağlığınızı koruyabilirsiniz.

Diğer arama sonuçları:

 • saç yağlanmasına çözüm
 • saç yağlanmasına kesin çözüm
 • saç yağlanması çözüm
 • saçlar neden yağlanır çözümü nedir
 • sac yaglanmasina cozumler
 • sac yaglanmasina ne iyi gelir
 • saç neden yağlanır
 • saç yağlanmasının çözümü
 • saç yağlanmasına pratik çözüm
 • saçların yağlanmasına çözüm
Sosyal Medyada Paylaş
TwitterFacebookWhatsAppGoogle+

Bir yorum

 1. benim saçlarım aşırı derece de yağlanıyor yani banyodan çıkıyorum iki saat geçiyor tekrar yağlı oluyor ben bunu önlemek için bir çok şey denedim saçlarımın yağlanmasını azaltan liquid yağlanan saç bakım seti oldu fazlasıyla memnun kaldım işe yarayan bir set 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir