0

D Vitamini Nedir? Faydaları Nelerdir?

D vitamini eksikliği neden olur? D vitamini eksikliği belirtileri nelerdir? D vitamini ne işe yarar? Kemik gelişimi ve sağlığında önemli rol oynayan D vitamini eksikliğinde vücudumuz nasıl tepkiler verir ve D vitamini faydaları nelerdir?
D vitamini faydaları nelerdir?
D vitamini özellikle büyüme çağındaki çocukların kemik gelişiminde ve sağlığında etken olmaktadır. D vitamini dişlerin ve kemiklerin sağlığını koruma konusunda oldukça faydalı ve destekleyicidir. Bağırsak ve sindirim sistemi bozukluğunda yaşanan sorunları izole ederek dengeli çalışmasını sağlayacaktır. Bağışıklık sistemi, sinir sistemi ve kaslarınızın düzenli işlemesine destek sağlar. Vücudun savunma mekanizmasını artırır ve hormonlarınızın dengeli çalışması için gerekli takviyeleri yapar.
D vitamini eksikliği belirtileri nelerdir?
D vitamini eksikliğinde vücudumuz olumsuz tepkiler vermeye başlar ve gündelik hayatı sekteye uğratır. D vitamini eksikliğinin ilk belirtilerinden biri kramplardır. Ara ara gelen kramp belirgin şekilde kendini gösterir. Ciddi halsizlik, bitkinlik, yorgunluk ve depresyon D vitamini eksiklikleri arasındadır.

D_vitamini_eksikliği_nedir
D vitamini eksikliği için neler yapılır?
D vitamini eksikliği vücudnuzda bazı tepkilerin oluşmasını ve tehlike sinyallerin çalmasını sağlayacaktır. D vitamini ağırlıklı besinler öncelik olarak tüketilmelidir. Bu süreçte güneş ışınlarından faydalanmak da oldukça etkili olacaktır. Balık ve omega3 bakımından zengin besinler, yeşil yapraklı sebzeler ve yumurta sarısı vücudun D vitamini eksikliğini karşılayacaktır. D vitamini eksikliği olan çocuklarda kemik gelişiminde ciddi bozukluk meydana gelecektir. Sağlıklı ve güçlü dişler ve kemikler için özellikle çocuklara D vitamini takviyesi yapılmalıdır. Ayrıca 40 yaşından büyük kişilerde kemik erimesi gibi hastalıklara davetiye çıkarmamak için, D vitamini açısından zengin gıdalar öncelikli olarak tüketilmelidir

Sosyal Medyada Paylaş
TwitterFacebookWhatsAppGoogle+

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir