0

Bahar Yorgunluğu Nedir?

Bahar yorgunluğu mevsim geçişlerinde meydana gelir. Kişilerde bir takım ruhsal ve bedensel değişiler meydana gelir. Yorgun, halsiz, bitkin ve enerji düşüklüğünün genel nedeni bahar yorgunluğundan kaynaklanır. Havaların ısınmasıyla birlikte dışarı çıkma istediği azalır ve depresyona benzer bulgular yaşanması bal gösterir. Gündelik işleri yaparken isteksizlik meydana gelir ve az verimde azalma olur. Hava değişimine bağlanan bu durumda, aslında uzun süreli yorgunlukların da gün ışığına çıkması muhtemeldir. Bu süreçlerde alınan besinlere çok dikkat edilmesi gerekiyor. Bahar aylarında elektrik yükünün artması yorgunluğun ilk nedenlerinden biridir. Pozitif elektrik insanları daha aktif ve enerji dolu hissettirirken, negatif elektrik ise daha yorgun, bitkin ve halsiz hissedilmesine yol açıyor. Vücudumuzun pozitif iyonlar salgılamaları için öncelikle beslenme düzeninde bazı değişiklikler yapılması gerekmektedir. Vitamin eksikliğinden kaynaklı olabilen vücutta, negatif yönlü eğilimlere davetiye çıkarıyor.

 

Yorgunluktan korunmak için neler yapılır

Bahar yorgunluğundan korunmak için öncelikle günlük olarak yediğimiz ve içtiğimiz gıdalara dikkat etmeliyiz. C ve B vitamini yorgunluk hissinin azalmasına ve daha canlı hissedilmesini sağlayacaktır. Potasyum ve çinko da yorgunluğa karşı iyi gelen vitaminler arasındadır. Gün içinde bol su içilmeli, günde 2 fincan şekersiz yeşil çay içilmelidir. Yeşil çay vücut direncini artıran en önemli antioksidan içeriğinden biridir. Karbonhidrat alımına ara verilmeli, hazır gıdalardan kaçınılmalıdır. Enerjinin doğru kullanılması da bu süreçte oldukça önemlidir. Vücudun etkin biçimde enerji dağılımını yaşaması, yorgunluk belirtilerini azaltacaktır. Negatif ve olumsuz düşüncelerden biraz olsun uzaklaşmak için, egzersiz yapılmalıdır. Hafif egzersizler rahatlama ve huzur verecektir. Bilindiği gibi bahar yorgunluğuyla birlikte, gerginliğinde artması stres durumlarına davetiye çıkaracaktır. Mümkün olduğu kadar çay ve kahve tüketiminin azalmasına dikkat edilmelidir. Gün içinde bulunduğumuz ortamın havalandırılmasına dikkat etmeliyiz. Özellikle çalışanlar için sık aralıklarla havalandırılması faydalı olacaktır. Uyku düzeni ise mümkün olduğu kadar sistematik biçimde uygulanmalıdır. Sabah erken kalmak ve güne daha pozitif başlamak için, akşam düzenli saatlerde yatılması etkili olacaktır.
bahar_yorgunlugu_nedir

 

Bahar yorgunluğuna iyi gelen bitkiler

Bahar yorgunluğuna iyi gelen bitki çaylarından faydalanarak, kendinizi daha aktif ve rahat hissedebilirsiniz. Bilindiği gibi bu süreçte kendinizi bitkin ve mutsuz hissetmeniz de mümkün olmaktadır. Kendinizi rahatlatan çaylar ile iş ve sosyal yaşamın getirdiği sorumlulukları daha rahat göğüsleyebilirsiniz.

 

Yeşil çay oldukça faydalı olacak bitkilerden biridir. İçerdiği yüksek miktardaki antioksidan sayesinde, enerjinizi daima ayakta tutacaktır. Metabolizmayı hızlandırarak, daha aktif hissetmenizi sağlayacaktır.

Melisa çayı bahar aylarında süregelen yorgunluk ve bozulan uyku düzenini dengeleyecektir. Hazmı kolaylaştırır, mide spazmına iyi gelir.

Papatya düzensiz uyku sorunlarına iyi gelecek en etkili bitkilerden biridir. Bahar yorgunluğu sürecinde içilesi dahilinde kendinizi rahatlamış hissedeceksiniz. Uyku sorunlarınıza çözüm getirecek, daha huzurlu hissetmenizi sağlayacaktır.

Sosyal Medyada Paylaş
TwitterFacebookWhatsAppGoogle+

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir