0

Grip Aşısı Nedir? Yararları Nelerdir?

Grip aşısı nedir? Grip aşısını kimler yaptırabilir? Grip aşısının yararları nelerdir? Grip aşısının yan etkileri var mıdır? Sonbahar ve Kış aylarında ön plana çıkan gribal enfeksiyon günlerce yatağa düşüren hastalıklardan biridir. Gündelik hayatı sekteye uğratan gripten korunmak için grip aşısı yaptırmalı mıyız?

 

Grip aşısı nedir?

Grip aşısı Sonbahar ve Kış aylarında gribal enfeksiyonlardan korunmak için alınan bir önlemdir. Vücudun bağışıklık sistemini güçlendiren grip aşısını düzenli olarak yaptırmak faydalı olacaktır. İş ve sosyal hayatı sekteye uğratan grip baş ağrısı, halsizlik, ateş, bitkinlik, öksürük gibi belirtilerle sancılı bir süreç olarak kendini göstermeye başlar. Grip olmamak için yeterli önlem almak sağlık açısından çok faydalı olacaktır. Grip önlenebilir bir virüstür. Özellikle Kış aylarında toplumuzda var olan yanaktan yanağa öpüşme bırakılmalıdır. Özellikle kapalı toplu mekanlarda çok fazla bulunmamalı ve eller sık sık yıkanmalıdır.

 

Grip aşısını kimler yaptırabilir

Grip aşısı özellikle şeker hastaları, yaşlılar, çocuklar, kronik akciğer hastalığı olanlar, vücut direnci düşük olan kişiler, hamileliğinde 3. ayını tamamlamış olan hamileler, sağlık personeli ve kamu görevi yapan herkesin grip aşısı olmaları savunma mekanizmalarını güçlendirecektir.

grip_asisi_nedir

Grip aşısının yan etkileri var mıdır?

Grip aşısı vurulduğu andan itibaren ilk 1 hafta titreme, halsizlik ve ateş gibi yan etkileri göstermektedir. Bu etkiler birkaç gün yaşandıktan sonra, etkileri kaybolacaktır. Fakat sağlıklı kişilerde hastalığın oluşumunu maksimum ölçüde engelleyecektir.

 

Sosyal Medyada Paylaş
TwitterFacebookWhatsAppGoogle+

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir