0

Huzursuz Bacak Sendromu Nedir? Belirtileri Nelerdir?

 Huzursuz bacak sendromu nedir?

Huzursuz bacak sendromu bir çok kişide görülen rahatsızlıklardan biridir. Huzursuz bacak sendromu yaşayan kişilerin bir çoğu, bu ağrıların edeni bilmez ve farklı rahatsızlıklara bağlı ağrılar olduğunu düşünürler. Rahatsızlık özellikle dinlenme süreçlerinde kendini gösterir. Bacaklarda ağrı, karıncalanma, uyuşma ve sürekli hareket ettirme isteği belirir. Bu durumu yaşayan kişiler huzursuz olmaya başlar ve sancılı süreç başlamış olur. Özellikle yatma zamanlarına denk gelmesi, uzun ve sancılı geçecek bir gecenin habercisi olarak sinyallerini vermeye başlayacaktır. Huzursuz bacak sendromu yaygın görülmesiyle birlikte, kişilerin rahatsızlıklarını yorgunluğa bağlamaları da hastalığın tedavi edilmesine engel teşkil edecektir. Dizginlenemeyen ve sürekli bacakları oynatma hareketleri, hayatınızı ve özellikle dinlenme saatlerinizi başlamadan bitirecektir. Sancılı bir dinlenme sürecine davetiye çıkaran rahatsızlığın belirtileri nelerdir?

 

Huzursuz bacak sendromu belirtileri

Huzursuz bacak sendromu yaşayan kişilere sinyaller göndererek varlığını sık sık hissettirecektir. Bazı belirtileri dikkate alarak, uykuya geçmenize engel olan bacak uyuşmaları ve ağrılarınızın nedenini öğrenebilir, doktorunuza başvurabilirsiniz. Bacaklarınızda durmaksızın hareket etme isteği, normal şekilde durmadan bacaklarınızı sürekli hareket halinde hissetmek istersiniz ve bu da rahat bir uyku sürenine engel olur. Bacaklarda uyuşma, karıncalanma, yanma ve ağrı oluşması, özellikle dinlenme saatlerinizde ve uzanmış vaziyetteyken bacaklarınız yerinde duramayacaktır. Bu belirtiler ile doktorunuza başvurulabilir, gerekli tetkikleri vakit kaybetmeden yapıp rahatsızlığı sorgulayabilirsiniz.

 

Huzursuz bacak sendromu neden olur

Huzursuz bacak sendromunun en önemli nedenleri arasında bilinen demir eksikliğidir. İleri derecede böbrek yetmezliği, diyabet, parkinson ve sinirlerin sürekli gelgit yaşaması huzursuz bacak sendromuna davetiye çıkaran unsurlar arasında belirlenmiştir. Bu rahatsızlığın nedenleri araştırılmalı ve vakit kaybetmeden hekim kontrolüne alınmalıdır.

huzursuz_bacak_sendromu

Huzursuz bacak sendromu tedavisi

Huzursuz bacak sendromu tedavisi yapılan tetkikler ve incelemeler sonrasında doktor kontrolünde sağlanmaktadır. Tedavi sürecinde tetikleyici unsurlardan kaçınılmalı, tedaviyi olumsuz etkileyecek kafein, sigara gibi alışkanlıklardan uzak durulmalıdır.

 

 

Sosyal Medyada Paylaş
TwitterFacebookWhatsAppGoogle+

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir