1

Kemik Erimesi Nedir ? Belirtileri Nelerdir ?

Kemik erimesi nedir ? Kemik erimesi belirtileri nelerdir ? Kemik erimesi nasıl önlenir ? Kemik erimesi tedavisi nelerdir ? Kemik erimesiyle ilgili aradığınız tüm soruların yanıtlarını sizlere aktarmaya çalışacağız.
Kemik erimesi nedir ?
Kemik erimesi osteoporoz denilen kemik kütlesinin zayıflamasıdır. Kadınlarda ve erkeklerde her yaşta karşımıza çıkabilecek hastalıklardan biridir. Kemik dokularının zayıflaması ve gücünü kaybetmesiyle oluşan ve bu hastalığı yaşayanlarda sancılı bir sürecin sinyallerini başlatan rahatsızlıklardan biridir. Kadınlarda görülme oranı erkeklere göre daha fazla olmaktadır. Kkemik_erimesi_nediremiklerin içinde varolan ve gücünü sağlayan vitamin ve kalsiyumun eksilmesiyle belirginleşen hastalıklardan biridir. Peki kemik erimesinin neden oluşur ve belirtileri nelerdir ?
Kemik erimesi belirtileri nelerdir ?
Kemik erimesi başta kalsiyum eksikliğinin tetiklediği hastalıklardan biridir. Yetersiz kalsiyum alnınan vücudumuz, kemiklerin tehlike sinyalleri vermeye başlamasını sağlayacaktır. Özelikle kadınların 40 yaşına kadar kemik yoğunluğunu kuvvetlendirmeleri ve yeterli takviyeleri almaları gerekmektedir. kemik erimesi belirtileri başlıca şu şekilde sıralanabilir.
Erken menopoz
D vitamini eksikliği
Tiroid hastalıkları
İnce ve narin kemik ve vücut yapısına sahip olmak
Sigara ve alkol
Diyabet, kanser, tiroit hastalığı sürecinde kullanılan ilaçlar, kemik erimesini tetikleyici unsurlar arasında sayılmaktadır.
Kemik erimesi tedavisi
Kemik erimesi tedavisinde kemiklerin eskisi kadar kuvvetli olması ve gücünü kazanması beklenemese de, tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Hastalığın ilerlemesini yavaşlatan ilaçlar doktor kontrolünde alınmalıdır. Kemik erimesini önlemek için, doğru besin kaynakları alınmalı ve gün içinde mutlaka egzersiz yapılamalıdır. Hareketsiz bir yaşam da kemik erimesine davetiye çıkaracaktır. Özellikle 40 yaşına kadar olan süreçte, hastalığın önlemsi için D vitamini içeren gıdalarla kemikler desteklenmeli ve kuvvetlendirilmeldir. Kemik erimesi hastalığına yakalanmamak için, mutlaka önlemleri alınmalı, kemiklerin vitamin destekli ihtiyaçları tam donanımlı olarak alınmalıdır.

Sosyal Medyada Paylaş
TwitterFacebookWhatsAppGoogle+

Bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir