0

MS Hastalığı Nedir? Belirtileri Nelerdir?

MS hastalığı nedir? MS hastalığı belirtileri nelerdir? MS hastalığı tedavisi var mı ? Merkezi sinir sisteminde görülen bir hastalık olan MS, hayatı sekteye uğratıyor, gündelik işleri yapamaz hale getiriyor. MS hastalığı nasıl gelir ve hayatımıza girer ? MS’ in oluşumunu tetikleyen unsurlar nelerdir? Tüm bu soruların cevaplarını yazımız da bulabilirsiniz.

 

MS hastalığı nedir

MS hastalığı beyin ve omurilik sinir sisteminde oluşan hastalıktır. Son yıllarda yaygın olarak görülen MS bir çok kişiyi etkisi altına alarak, hayatlarının sekteye uğramasını sağlıyor. Her yaş grubunda görülebilen nörolojik hastalık, sinirlerin etrafını saran tabakanın etkilendiği bir oluşumdur. Merkezi sinir sistemi, tüm vücudu kontrol ettiği için, zarar gördüğü anda iletiminde bozukluk meydana gelir. Bu aksaklık tüm düzeni bozar. Sinir tellerini saran tabaka miyel zarar görür. Az zarar görmüşse tedavi şekli iyileşme sürecini biraz daha kolaylaştırır. Fakat fazla zarar gördüğünde ise, iletimi olumsuz etkileyerek, gönderilen tüm mesajların iletilmesine engel olur. Böylelikle beyin ve organlar arasında iletişim kopukluğu meydana gelir.

 

MS belirtileri nelerdir ?

MS çoğu zaman erken belirtiler verir fakat bir çok kişi bu oluşumları pek de önemsemezler. En sık görülen belirtileri ise aşırı yorgunluk hissi, halsizlik, uyuşukluk, karıncalanma, görme bozuklukları, kas fonksiyonlarında yetersizlik, vücudun genel dengesinde bozukluk, ayakların belirli şekilde uyuşması, konuşma bozuklukları MS hastalığının çok belirgin halleridir. Erken süreçlerde çok fazla belirti vermez verse de, kısa sürecek bulgular verip kaybolacaktır.

ms_hastaligi_nedir

MS hastalığı tedavisi

MS kesin bulgularla birlikte tanı konduğu anda, kesin çözüm denilebilecek tedavi henüz yoktur. Doktorunuzun uyguladığı ilaçlarla tedaviyi aksatmadan düzenli olarak kullanmalısınız. Koruyucu ve atak tedavilerini uygulayarak, hastalığın seyrini yavaşlatmak mümkündür. Egzersizler ile kasların çalışmasını sağlamak, uyuşukluk veren kas spazmlarını hafifletmek, hastalar açısından hastaların umutlu olmalarını sağlayacaktır. Bağışıklık sistemini güçlendiren besinlerden destek almayı da unutmamak gerekmektedir.

 

 

Sosyal Medyada Paylaş
TwitterFacebookWhatsAppGoogle+

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir