0

Şalgam Nedir? Faydaları Nelerdir?

  Şalgam nedir

Şalgam nedir? Şalgamın faydaları nelerdir? Doğanın sunduğu turpgiller ailesinden mucize niteliği taşıyan, şifa dağıtan şalgam hangi hastalıklara iyi geliyor? Şalgamın sağlık açısından bir çok faydaları sayılabilmektedir. Şalgam Ülkemizin doğal zenginliklerinden biridir. Özellikle Güney Doğu ve Doğu Akdeniz bölgesinde yaygın olarak tercih edilen, yemeklerin yanında damak tatlarını daha zenginleştiren mucizelerden biridir. Şalgam turpgiller ailesinin bir üyesidir ve şalgam bitkisinden yapılmaktadır. Kırmızı rengi iştahları açarken, tadındaki ekşimsi ve arzuya göre acılı hazırlanan şalgam, artık şifa niyetine içilecek mucize iksirlerden biri olacaktır. Şalgamın acı olabilmesi için, acı süs biberi ile hazırlanması gereklidir. Şalgamla birlikte hazırlanan ve suyuyla birlikte ikram edilen siyah havuçta, damak tadını ayrıca zengin kılacaktır. Şalgamın kurulma ve mayalanma aşamasında birlikte kurulan siyah havuç, tane ismiyle anılmaktadır. Özellikle Tarsus ve Adana’ nın meşhur şalgamı olarak anılan şalgam suyu, bir çok derdin devası olarak sağlığa da hizmet etmektedir.

 

Şalgamın faydaları

Şalgam öncelikle iştahsız olan kişiler için önerilmektedir. Çünkü iştahı açan çok önemli bir damak tadı zenginliği yaratacaktır. Kemikleri güçlendirir ve kemik erimesine engel teşkil eder. Potasyum ve demir açısından çok zengindir. Depresif ruh halini dinginleştirir ve sinirleri yatıştırır. İdrar söktürür ve böbrek kumlarının atılmasında büyük fayda sağlar. Yüksek ölçüde A,B, C vitamini bakımından oldukça zengindir. Vücutta biriken zararlı toksinleri atar, sindirim sistemi ve bağırsak hareketlerini dengeler. Özellikle kabızlık yaşayanlar için önerilen en faydalı bitkilerden biridir. Boğaz iltihaplarına ve şeker hastalarına tavsiye edilir. Akciğer ve broşları temizler, öksürük ve iltihapları temizler. Kansızlık için başlı başına lider tedavi edici kırmızı bitkilerden biridir. Kansızlık yaşayanlar ve buna çözüm bulmak isteyenlere tavsiye dilen en faydalı kırmızı içeceklerden biridir. Şalgam kökünün haşlanıp suyunun içilmesi halinde nikris hastalığını tedavi edici nitelik taşır. Bazı cilt hastalıklarına da iyi geldiği bilinmektedir. Merhem olarak sürülmesi faydalı olacaktır. Ergenlik sivilcelerine çözüm olarak iyi gelen şalgam suyu, elimizin altındaki şifalı bitkinin ne kadar değerli olduğunu bizlere bir kez daha hatırlatıyor. Fakat tansiyon hastalarının şalgam içilmesi tavsiye edilmektedir.

salgam_nedir_faydalari_nelerdir

Şalgam suyu nasıl hazırlanır

Şalgam evde kolayca hazırlanabilecek içeceklerden biridir. Şalgam bitkisi, kırmızı havuç, bulgur unu, tuz, yarım ekmek ve su ile şalgam suyunu hazırlayabiliriz. Şalgam ve pancarları irice doğrayıp, havuçları diklemesine ikiye bölelim. Tülbent bir bezin içine yarım ekmeği koyup bohça şekli verip düğüm atalım. Tuz hariç bütün malzemeleri şalgamı kuracağımız bidona koyalım. Tuzu çok az suda eritip bidona ilave edelim. Bidonu suyla doldurup, ağzını sıkı bir şekilde kapatalım. 15 gün boyunca bidonun ağzını açmadan bekletelim. 15 gün sonra tülbentte duran ekmeği çıkarıp şalgam suyunu içme şişelerine aktaralım. İçinde bulunan şalgam ve siyah turpları da şalgam suyu ile birlikte servis etmelisiniz. Şalgam suyunu uzun süre buzdolabında muhafaza edebilir şifa niyetine yemeklerin yanında içebilirsiniz.

 

 

Diğer arama sonuçları:

  • şalgam nedir
  • salgam turpu
  • şalgam bitkisi
  • şalgam turpunun faydaları
  • şalgam turpu resmi
  • şalgam turpu nedir
Sosyal Medyada Paylaş
TwitterFacebookWhatsAppGoogle+

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir