0

Rota Virüsü Nedir? Nasıl Bulaşır?

Rota virüsü nedir?

 Rota virüsü özellikle küçük çocukları tehdit eden hastalıklardan biridir. Çocuklar için oldukça ileri safhalara taşınan hastalık, önemli bir sağlık sorunu olarak ebeveynleri de tedirgin etmektedir. 5 yaşından küçük çocuklarda ölüm vakalarıyla sonuçlanan hastalıklar arasında birinci sırada yer almaktadır. Rota virüsüne karşı önlem almak için öncelikle hijyen sorunlarına dikkat etmek gerekmektedir. Virüsün oldukça kolay yayıldığı, özellikle kalabalık ortamlarda çocuklarınızın elleri yıkanmalı, dokundukları her nesne ile temas ettikten sonra antibakteriyel sabunla yıkanmalıdır. Virüs nesnelerin yüzeylerinde 6 ile 60 gün barınabilmektedir. Rota virüsü bulaşıcıdır ve oldukça tehlikelidir.

 

Rota virüsü belirtileri

Rota virüsü özellikle çocuklarda belirginleşen 3. Ayını doldurmuş tüm bebek ve çocuklarda korku yaşatan bir hastalıktır. Çocuklarda aşırı ishal, kusma, mide bulantısı, halsizlik belirtileri göstererek, çocukları bitkin bırakmaktadır. Bağırsakları büyük ölçüde etkileyen hastalık, ciddi sıvı kayıplarını da beraberinde getirmektedir. Çocuklarda bu belirtileri gören anne ve babaların hemen hastaneye başvurup, tedaviye geç kalınmaması gerekmektedir. Vakaların bir çoğunda ateşte görülmekte, öksürükte belirtiler arasında sayılabilmektedir. Hastalıktan korunmanın en etkili ve ideal yolu annelere ve babalara düşmektedir. Çocukların kendilerini koruyamadıkları ortamlarda özellikle ellerin yıkanması, yabancı cisimlerle temas halinde mutlaka ve özellikle antibakteriyel sabunlar veya alkollü mendillerle eller temizlenmelidir.

 

Rota virüsü tedavisi

Rota virüsü tedavisinde öncelikli olarak doktorların vermiş oldukları tedaviye aynen uyulmalıdır. Vücutta aşırı sıvı kaybı yaşanmışsa, doktorun vereceği serum tedavisi yapılacaktır. Tedaviye destek olarak evde devam edilen süreçte haşlanmış patates, pirinç lapası, ev yapımı hoşaf ve meyve suları, ev yapımı muhallebiler tedavi sürecini hızlandıracaktır.

rota_virüsü_nedir_nasil_bulasir

Rota virüsü kaç günde geçer

Rota virüsü vücuda bağışıklık sisteminin zayıflığı ile de iyileşme sürecini etkileyecektir. Bağışıklık sistemi kuvvetli olan, yeterli beslenen çocuklarda kusma ve bulantı 1 veya 2 gün içinde geçebilir. Fakat ishal 9-10 güne kadar devam edebilir.

Sosyal Medyada Paylaş
TwitterFacebookWhatsAppGoogle+

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir