0

Cildi Canlandıran Besinler

Cildimiz özellikle kış mevsiminin soğuk havasında kurur ve yıpranır. Bu nedenle cildin yaşlanma süreci hızlanır, sağlıksız bir görünüm sergilemesine davetiye çıkarır. Cildin olumsuz dış etkenlere maruz kalarak yaşlanma sürecini hızlandıran oluşumları etkisiz hale getirebilirsiniz. Vücudun özellikle E vitamini ve omega3 bakımından zengin besinlerle desteklenmesi gerekmektedir. Balık yağı özellikle kuru cilde sahip olan kişiler için ideal olacaktır. Göz kenarları ve kurumuş deriyi canlandıracak en önemli kaynaktır. Gözenekleri tıkayan sigara ve hava kirliliğinden cildinizi arındırmanız gerekmektedir. Gözeneklerinizi düzenli olarak temizlemeniz doğru olacaktır. Cildinizin oksijen bakımından desteklenmesi için doğru meyvelerin devreye girmesi faydalı olacaktır. Cildin canlanması için tercih edilen ilk maskelerden biri avakadodur.

 

Cilt için avakado maskesi

Vitamin deposu bakımından oldukça zengindir ve cildinizin desteklenmesini sağlayacaktır. Olgun yarım avakadoyu ezip çeyrek bardak organik bal, 1 çay kaşığı süt ve yoğurt ile karıştıralım. Temiz olan cildinize yavaşça sürün ve iyice yayılmasını sağlayın. 10 dakika bekledikten sonra ılık su ile durulayın. Anında canlanmayı fark edecek cildinizdeki olumlu değişimin mutluluğunu yaşayacaksınız.

cildi_besleyen_besinler

Muz ile bakım                                        

Muzun insan sağlığı üzerindeki olumlu etkilerini herkes bilir. Cildinizde de mutlu sonuçlar yakalayabileceğiniz muz ile yenilenmiş bir cilt yapısına kavuşmanız mümkün olacaktır. Muzu ezip cildinizde gezdirin ve 15 dakika bekledikten sonra yıkayın. Olumlu etkilerini kısa sürede başlayacaksınız. Cildinizin yaşını kendiniz belirleyebilir, onu dış etkenlerden koruyabilirsiniz. Yeni yıla sağlıklı bir ciltle girip onun da gülümsemesini sağlayın. Cildinizin dokusunun yaşadığı kayıpları, ona ihtiyacı olan kaynakları sunup yeniden kazandırabilirsiniz.

 

Sosyal Medyada Paylaş
TwitterFacebookWhatsAppGoogle+

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir