0

Kapadokya’ da Gezilecek Yerler

Kapadokya turistik açıdan gezilebilecek en önemli alanlardan biridir. Doğayla birleşmiş tarihi bütünlüğünü koruyan Kapadokya her yıl binlerce yerli ve yabancı turiste ev sahipliği yapan, sihirli bir dünyanın kapılarını sonuna kadar açan mistik bir masal şehridir . Oldukça gizemli,  ve tarihi güzelliği bağrında barındıran Kapadokya’ da nerelere gidilir ve neler yapılması gerekir? Merkez olarak Nevşehir’ de bulunur. Milyonlarca yıl önce bölge civarında yer alan Erciyes, Hasandağı ve Güllüdağ’ dan yayılan lav ve küllerin oluşturduğu tabakaların meydana getirmiş olduğu tarihi bir bölgedir. Bir çok medeniyetin barındığı köklü bir geçmişe sahiptir. Milyonlarca yıl boyunca yaşanan doğa olaylarının sayesinde peri bacaları muhteşem bir doğa eseri olarak karşımıza çıkmaktadır. Özellikle kaya içlerine oyulmuş evler geçmişin yaşanmışlıklarını günümüze cömertçe sunmaktadır.

 

Kapadokya gezilecek yerler

Kapadokya doğası ve tarihi dokusu ile görkemli eserleriyle gezen gören herkesi kendine hayran bırakmıştır. Farklı mekanlarıyla gizemli bir gezinti için Kapadokya doğru karar olacaktır.

Peri bacaları

Ürgüp temenni tepesi

Asmalı konak

Ortahisar kalesi

Göreme açık hava müzesi

Avanos

Aynalı kilise

Ihlara vadisi

Derinkuyu yeraltı şehri

Kaymaklı yeraltı şehri

Deve kayası

Mantarkaya

Selimiye Köyü

Gümüşler manastırı

Özkonak yeraltı şehri

Güvercinlik vadisi

Tarihi mekan ve yerleri görmeli ve mutlaka balon gezisi yapmalısınız.

 

Kapadokya’ da neler yapılır

Kapadokya’ da öncelikle görülmesi gereken tarihi dokunun içinize işlemesi için gezdikten sonra, mutlaka balın turu yapmalısınız. Yeni doğan güneşi balon turuyla karşılayacak Peri bacalarını gökyüzünden kuşbakışı seyredip ruhunuzu arınmışlığa teslim edebilekapadokya_gezilecek_yerlerceksiniz. Günbatımını ise Ortahisar kalesinden büyük bir sakinlikle izleyebilirsiniz. Doğa merakı olanlar için ıhlara vadisi tabiatın cömertçe sunduğu güzelliklerden biridir. Kapadokyayı daha geniş bir yelpazede incelemek için Ürgüp seyir alanı, Güvercinlik kayaları ve Uçhisar kalesinin tepesi sizleri bekliyor. Mistik bir yer olan Kapadokya hemen size içine alacak ve Kapadokyaya farklı bir gözle bakmanıza olanak sağlayacaktır.

Kapadokya’ da ne alınır

Kapadokya’ yı gezerken size kendisini hatırlatacak hediyeler de sunmaktadır. Sevdikleriniz için mistik dokuyu hissetmek için alışveriş yapabileceğiniz özel tercihler sizleri bekliyor. Şarap, halı, kilim, seramik, antika eşyalar ve gümüş Kapadokya’ nın üzerinizde bıraktığı tarihi dokuyu daima canlı tutacaktır.

Sosyal Medyada Paylaş
TwitterFacebookWhatsAppGoogle+

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir