0

Termal Kaynak Nedir? Faydaları Nelerdir?

Termal kaynak insanların şifa bulmak amacıyla girdikleri sıcak kaplıca sularıdır. Suyun içeriğinde bulunan mineraller, tuzlar ve radyoaktif maddeler barındıran yeraltı kaynak sularıdır. Bir çok kişi şifa bulmak amacıyla termallere gider, fizyolojik ve psikolojik açıdan rahatlama hisseder. Termale gelen şifalı sular yeraltından gelerek 20 derece sıcaklığın üzerine çıkarlar. Termalin çevresine kurulan tesislere kaplıca denilmektedir. Şifalı sulara bu sayede ulaşır, rahat bir şekilde tedavi süreci devam eder. Tedavi içme kürleri ve banyo olarak tercihe sunulmaktadır. İnsanların geçmiş yıllardan beri kullandıkları iyileştirici bir yöntem olup, her açıdan destek sağlamaktadır. Bu nedenle termal oteller gerekli hizmeti ve desteği sağlamaktadır.

 

Termal Kaplıcalar

 Termal suları insan sağlığını olumlu yönde etkileyen terapi niteliği taşımaktadır. Ruhsal ve fiziksel açıdan yüksek oranda iyileştirici, tedavi edici ve arındırıcı özellik taşımaktadır. Yeraltından gelen şifalı sular oldukça zengin bir yelpazeye sahiptir. Ülkemiz termal açısından oldukça zengin kaynaklara sahiptir. Termal kaynaklardan nasıl faydalanabileceğiniz, kaplıca tesislerinin misyonuyla alakalıdır. Kendi istek ve tercihlerinize göre seçeneklerinizi değerlendirebilirsiniz. Çamur banyosu, masaj, psikoterapi, içme kürleri, solunum yolu ile yapılan kür içeriden ve dışarıdan sizi sakinleştirecek, sihirli bir arınmışlığın kollarına kendinizi bırakacaksınız. Kullanılan sular fizik tedavi ve rehabilitasyon bütünlüğüyle uygulanmaktadır. Uygulamış olduğunuz tedavinin cevap verebilmesi için kaplıcalar etkisinden faydalanmanız iyileşme sürecinizi hızlandıracaktır.

 

Termal suyu hangi hastalıklara iyi gelir

Termal suları fiziksel ve ruhsal bir çok hastalığı tedavi etme konusunda kesinlik kazanmıştır. Sağlıklı insanların da arınma ve dinlenmek için tercih ettikleri termal suları, keyifli ve hoş bir tatil sürecini beraberinde getirecektir. Fakat öncelikli olarak tedavi ettiği hastalıkları sıralayabiliriz. Cilt hastalıkları, kas ve iskelet sistemi hastalıkları, nörolojik hastalıklar, kalp ve dolaşım sistemi hastalıkları, kadın hastalıkları, böbrek ve idrar yolları, stres, fıtık, kireçlenmeler, çocuk felci, alerjik üst solunum yolu, romatizma rahatsızlıkları süreçlerinde iyileştirme safhasını hızlandıracak, yaşam kalitesini yükseltecektir. Yüksek ölçüde arınma ve rahatlamak sağlayacak olan şifalı termal suları, kür halinde uygulanmaktadır. 10-15 gün kür olarak uygulanacak tedavi faydasını olumlu yönde gösterecektir. Hastalıkların farklılığına göre şekil değiştiren ve uygulanan tedavi yöntemleri, kaplıca tesislerinde kaliteden ödün vermeden uygulanmaktadır. Kaplıca sularının sıcaklığı 36-38 derece olarak önerilmektedir. Ülkemizde bulunan kaplıcalar şifalı su ve banyo terapisi kusursuz şekilde uygulanmaya devam etmektedir.

 

Termal suları hangi mevsimde daha faydalı olur

Termal sularının mevsimi yoktur ve ihtiyaç dahilinde faydalanılmalıdır. Yılın her ayı açık olan kaplıca tesisleri siz değerli konuklarına uygun tedavi şekilleri sunmaktadır. Halk arasında Sonbahar’ da daha çok rağbet almaktadır. Şifalı sular her mevsim idealdir ve arındırıcı etkisini cömertçe sunan kaynaklardır. Amaç iyileşme sürecini hızlandırmak, hastalıkları mümkün olduğu kadar vücuttan uzaklaştırmaktadır. Bu nedenle termal oteller şifalı bir tatil için kapılarını açmaktadır.

Diğer arama sonuçları:

  • termal kaynak nedir
  • Termal kaynaklar
Sosyal Medyada Paylaş
TwitterFacebookWhatsAppGoogle+

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir