0

Ekinezya Bitkisi Nedir? Faydaları Nelerdir?

Ekinezya oldukça şifa dağıtan bitkilerden biridir. Amerika’ da doğal yetişen ve bir çok hastalığın tedavisinde destek olarak kullanılan mucize niteliği taşıyan tabiat harikasıdır. Şifa dağıtma açısından oldukça geniş bir yelpazeye sahip olması bitkinin doğasında vardır. Kıta yerlilerinin en çok kullandıkları bitkilerden biri olması, günümüzün modern dünyasında da tercih edilmesi tesadüf değil, başarısının getirisidir. Ekinezya bitkisi yaprakları ve kökleriyle kullanılan doğal şifalıktır. Özellikle Kış aylarının soğuk günlerinde grip, nezle, soğuk algınlığı ve üst solunum yolları tedavisinde iyileştirici özellik taşımaktadır.

 

Ekinezya hangi hastalıklara iyi gelir

Ekinezya başta soğuk algınlığı, grip, nezle, öksürük, kas eklem ağrıları, idrar yolu enfeksiyonları, basur tedavisi, baş ağrısı, yorgunluk giderici olarak gönül rahatlığıyla kullanılabilmektedir. Ekinezya bitkisi ayrıca bağışıklık sistemini güçlendirdiği için, hastalıklara karşı koruyucu önlem almaktadır. Alerjiye hassasiyet gösteren bünyelerde etkili olarak kullanılan ve alerji oluşumunu önleyen özellik taşımaktadır. Bünyesinde bulunan şifalı etkileri vücuda taşıyarak, bedensel ve zihinsel açıdan rahatlama sağlamaktadır. Ekinezya bitkisi içinde bulunan A, B ve E vitaminleri vücudu desteklemektedir. İş ve sosyal hayatın getirdiği sorumlulukları bedeninizden zihninizden uzaklaştırıcı, arındırıcı çok güçlü bir etkiye sahiptir. Gün içinde gerekli olan enerji ihtiyacınızı güvenle karşılayabileceğiniz doğru kaynaktır. Vücutta bulunan iltihapları söküp atma konusunda oldukça etkilidir. Çay gibi demleyip veya krem formunda kullanılan ekinezyanın yaraları tedavi etme ve ayak mantarlarını iyileştirici özelliği de vardır. Geçmiş çağlarda bu amaçla kullanılan şifalı bitki, günümüzde de faydalı etkilerini göstermeye devam etmektedir. Doğal antibiyotik etkisi gösteren mucize bitki sayesinde, yaşadığınız ve hayatınızı zorlaştıran hastalıklardan arınmış olacaksınız.

 

Ekinezya çayı nasıl hazırlanır

Ekinezya çayı asıl olarak kökü ile hazırlanmalıdır. 1 su bardağı kaynar suyun içine 1 tatlı kaşığı ekinezya kökü ekleyelim. Çayımızı 5 dakika demledikten sonra suyunu süzelim. İçine hafif acılığını gidermek için birkaç damla limon suyu eklemeniz yeterli olacaktır. Çayı sıcak olarak içmek daha çabuk etki gösterecektir. Günde 3 defa içilebilen ekinezya etkisini kısa sürede gösterecektir. Fakat her bünye farklılık gösterdiği için, vücudunuzu bilmeniz ve herhangi bir durumda azaltabilirsiniz. Genel olarak çay olarak tüketilen ekinezya deri üzerinde hakimiyet kurmaya çalışan sivilcelere de çözüm getirecektir.

ekinezya_bitkisi_nedir_faydalari_nelerdir

Ekinezya çayı yan etkileri

Ekinezya doğru dozlarda ve süreçlerde kullanıldığı ölçüde faydalı olacaktır. Doz aşımında ve belirlenen süreçlerin dışına çıkılması halinde mide bulantısına davetiye çıkarabilir. Bu nedenle 6 haftadan fazla kullanılması sakıncalı olabilir. Hamilelerin kullanılması uzmanlar tarafından tavsiye edilmemektedir.

Sosyal Medyada Paylaş
TwitterFacebookWhatsAppGoogle+

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir