0

Sivilce Nedir? Bitkisel Çözümler Nelerdir?

Sivilceler çeşitli nedenlerle oluşum gösterirler. Estetik kaygısı taşıyan kişiler için oldukça sancılı bir sürecin başlangıcıdır. Yağ bezlerinin büyük kısmı kıl köklerinin içinde olmaktadır. Bezlerin cilde açılan kanalları tıkandığı zaman sivilce oluşumuna neden olur. Hormonlarında sivilce oluşumu üzerinde büyük etki vardır. Tıkanan ve nefes alamayan cilt sivilce oluşumuna davetiye çıkarır. Cilt üzerinde oluşan iltihaplı oluşumlar oldukça can sıkıcı olacaktır. Sivilceleri tetikleyen birden fazla faktör olmaktadır. Bunların başında hormonlar gelmektedir. Özellikle yağlı cilde sahip olan kişilerin daha çok sivilce oluşumuyla karşılaştıkları bilinmektedir. Bunun nedeni de yağ bezlerinin normalden fazla çalışması cildin nefes almasına engel olur. Bu nedenle cildin sık sık temizlenmesi, yağlarından arındırılması ve doğru bitkilerle desteklenmesi faydalı olacaktır.

 

Sivilce oluşumuna engel olan faktörler

Sivilce genel olarak yüzümüzde oluşan, ergenlik döneminde de çoğunluk olarak artış göstermektedir. Öncelikle cildin temizliğine çok dikkat edilmesi gerekmektedir. Gözeneklerin kapanması sivilce oluşumuna davetiye çıkaran en önemli faktördür. Kullanılan kozmetik ürünlerin kaliteli olması ve gerektiğinden fazla ciltte kalmamasına dikkat edilmelidir. Doğru ürünlerle makyajın temizlenmesi gerekmektedir. Beslenme alışkanlıkları da sivilceler üzerinde etkilidir. Yağlı, asitli, şekerli yiyecek ve içecekler sivilcelerin oluşmasında etkili olacaktır. Stres sivilcelerin üzerindeki etkisini artıracaktır.

 

Sivilce için bitkisel çözüm

Sivilceler doğru bitkilerle desteklendiği zaman etkisiz hale gelmeye başlayacaktır. Fakat öncelikle cildin temiz ve fresh bir görünüm sergilemesi, sivilcelerden uzak bir yaşam sürmesi için temizlik ilk adımdır. Ölü derilerden arındırılmayan cilt akne ve sivilce oluşumuna davetiye çıkaracaktır. Gül suyu harika bir temizleyici olarak cildinizde oluşan sivilce oluşumuna engel olacaktır. Cildi temizleyerek, nefes almasını sağlayacaktır. Akşam yatmadan önce cildinizi gül suyu ile silin ve gözenekleri açılmasına yardımcı olun. Salatalık cilt üzerinde olumlu etkilere sahip harika bir güzellik iksiridir. Salatalığın kabuğu yüzünüze sürüp oldukça pratik bir temizleyici elde etmiş olabilirsiniz. Doğal antioksidan olan domates suyu da akne ve sivilce oluşumlarını azaltacaktır. Lavanta yağı sivilceler üzerinde oldukça olumlu etkiler yaratacaktır. Özellikle sivilce izlerini yok edecek en önemli bitkisel ürünlerden biridir.sivilce_bitkisel_cözüm

Sosyal Medyada Paylaş
TwitterFacebookWhatsAppGoogle+

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir