2

Alp Er Tunga Destanı Hakkında Bilgi

Bu yazımız da sizlere Alp Er Tunga Destanı hakkında bilgiler vereceğiz. Alp Er Tunga kimdir ? Kısaca hayatı nedir gibi bilgilere geniş yer vereceğiz. Alp Er Tunga destanı yaratılıştan son bilinen ilk ilk büyük ve Milli destandır. Alp Er Tunga Sakalar veya İskiter olarak adlandırılan Türk Devletinde yaşamış bir hükümdar olduğu sanılmaktadır. Alp Er Tunga efsanevi bir komutandır. Bir çok kaynakta Alp Er Tunga destanı hakkında bilgiler verilse de, en önemli kaynağı Divan-ı Lugat-it Türk olmaktadır.

 

Alp Er Tunga bilinen en cengaver ve kutsallığıyla bilinen komutan olarak tanınmıştır. Alp Er Tunga yiğitliğinin yanında bir çok özelliğe sahip komutanlardan biridir. Son derece bilgili ve anlayışlı olması, Alp Er Tunga’ yı daha da meziyetli, hale getirmiştir. İran mitolojisini anlatan Şehnamedeki efsanevi Turan Kralı Efrasiyap aslında Alper Tunga’ dır. Alp Er Tunga uzun saçlı, ve güçlü bir hükümdardı. Çok önemli ve bilinmesi gereken bir bilgi de, Selçuklular Ata olarak 33 kişiden biri olarak Alp Er Tunga’ nın ismini söylemeleridir.

Alp_er_tunga_destani

Alp Er Tunga’ nın hayatı savaşlar da mücadele ederek geçmiştir. Orta Asyadaki bütün Türk boylarını birleştirerek hükümdarlığı altına almıştır. Çok uzun yıllar mücadele etmiş olduğu İranlı Medlerin Hükümdarı Keyhusrev’ in davetinde hile ile öldürülmüştür.

Diğer arama sonuçları:

  • alp er tunga destanı özeti
  • alp er tunga destanı hakkında bilgi
  • alp er tunga destanı kısa özeti
  • alp er tunga destanı özet
  • alp er tunga destanı hakkında kısa bilgi
  • alper tunga destani özeti
Sosyal Medyada Paylaş
TwitterFacebookWhatsAppGoogle+

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir