2

Metabolizma nedir ? Nasıl hızlanır

Bu yazımız da sizlere metabolizma nedir, nasıl çalışır, metabolizma ne işe yarar sorularının cevabını vermeye çalışacağız. Metabolizmanın görevleri nelerdir ile ilgili bilgileri sizlerle paylaşıyoruz. Metabolizmanın hızı ve sağlıklı bir metabolizmaya nasıl kavuşursunuz ?

 

Metabolizma nedir ?

Metabolizma hızı vücut hücrelerinin enerjiyi yakma hızıdır. Metabolizması yavaş çalışan kişiler hızlıca kilo almaya başlarlar. Kilo vermek için ne kadar uğraşsalar da kilo veremezler. Çünkü vücut ihtiyacı olan enerjiyi gün içinde yakacaktır. Yavaş çalışan metabolizma da bu mümkün değildir.

metabolizma_nedir_nasil_hizlanir

Metabolizma nasıl hızlanır ?

Metabolizmayı hızlı çalıştırmak için ne yapabilir diyorsanız, gün içinde mutlaka 2 fincan şekersiz bitki çayı içmelisiniz. Sağlıklı ve hızlı zayıflamak için metabolizmanın çalışması gerekmektedir. Az ve sık yemeği ihmal etmeyin. Açlığınızı kesinlikle geçiştirip, yemeğe birden başlamayın. Gün içinde bol su için ve tempolu yürüyüşler yapmaya özen gösterin. Mevsimler de bile metabolizmanın hızın da değişim yaşanmaktadır. Yazın az çalışan metabolizma, kış aylarında daha hızlı çalışacaktır. Yaşa bağlı olarak da yavaşlayabilen metabolik dengemizi kurmamız gerekmektedir. Erkeklerin metabolizma hızı kadınlara göre daha hızlı çalışmaktadır. Fakat dikkat edilmesi gereken bir husus da hızlı kilo alıp vermek de metabolizmayı yavaşlatan unsurlardan biridir. Bu nedenle dengeli beslenmeye, egzersiz yapmaya dikkat etmeliyiz. Sağlıklı bir metabolik dengeye ancak bu sayede kavuşabiliriz.

Diğer arama sonuçları:

  • metabolizma nedir
  • METABOLİZMA NE DEMEK
Sosyal Medyada Paylaş
TwitterFacebookWhatsAppGoogle+

2 Yorum

  1. Benim kızım yeni doğan yoğun bakımında. Doktorlar metabolizma denilen şeyden bahsediyor. Kızımın nefes alamadığını ve büyüyünce özürlü kalabileceği söylüyor. Bununla alakası var mı?

    • Öncelikle geçmiş olsun. Bu sorunun cevabını en iyi doktorunuz verecektir. Site yer alan içerikler tamamen bilgilendirme amaçlı olup herhangi bir tedavi edici özelliği yoktur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir