0

Ay Tutulması Nedir?

Ay tutulması Dünyanın güneşle ay arasında girmesi sonucu oluşur. Ay tutulması ayın düğüm noktalarına yakın olması ile gerçekleşir. Ay başka gezegenler gibi güneşten aldığı parlaklığı yansıtması sonucu kendini gösterir. Ay Dünyanın yörüngesine bağlıdır ve o da güneşin etrafından döner. Dünya kendi etrafında, güneş ve ayın yörüngesinde hareket eder. Dünya yörünge hareketiyle ay ve güneş arasında kalarak ay tutulmasını gerçekleştirir.

 

Evren üzerinde bulunan önemli gök olaylarından biridir. Yılda iki defa gerçekleşen ay tutulması ayı karanlıkta bırakmasına rağmen, rengi kırmızıya yakın bakır olarak görülür. Ay tutulmasının üç türlü kısmı ve ismi vardır. Tam tutulma, kısmi tutulma, ve gölgeli tutulmadır. İsimlerinden de anlaşılacağı üzere tam tutulma yaşanırken dünyanın gölgesi ayın üzerine tamamen düşer. Gölgeli tutulmada dünyanın gölgesi ayın yarısına düşer. Parçalı tutulmada kısmen ayın üzerine düşer.

ay_tutulmasi_nedir

Ay dünyanın uydusu olarak dünya etrafında döner. Bu süreçte dünyanın gölgesinde kalması durumu gerçekleşir. Ay gölgede kaldığı zamanlarda güneşten gelen ışığı alamaz ve dolayısıyla ay karanlıkta kalır ışığı yansıtamaz. Bu durumda ay tutulması meydana gelir. Ay tutulması yaklaşık olarak sürecini 1 saatte tamamlayacaktır. Ay tutulmasında insanlar üzerindeki etkileri de oldukça farklılık taşımaktadır. İki çeşit tutulma vardır ve çoğu zaman birbiriyle karıştırılmaktadır. Ay tutulması ve güneş tutulması olarak gerçekleşir. Güneş tutulması durumunda ay dünya ile güneş arasında kalarak, dünyanın belirli kısımlarının gölgede kalmasına neden olur. İki tutulma arasındaki farklılık ayırt edilmelidir. Ay tutulması doğum anında enerji alınan burçlarla da çok alakalıdır. Yükselenlerin de devreye girerek, etkilenecek burçlar, ruhsal yönden kişileri etkisi altına alabilmektedir.

 

Diğer arama sonuçları:

  • ay tutulması
Sosyal Medyada Paylaş
TwitterFacebookWhatsAppGoogle+

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir