3

Bilgi Teknolojisi Nedir?

Bilgi teknolojisi bilgiyi üreten, toplayan, biriktiren, işleten yayılması ve korunmasını sağlayan araçlardır. Modern çağın getirdiği karmaşa ve yoğunluğunda bireylerin ve insanların hayatını kolaylaştırması ve yaşadığımız çağa ayak uydurması için bilgi teknolojisinden faydalanırız. İnternet teknolojisinin her eve ve iş yerine girmesi ile, iletişim teknolojisine kolaylık sağlanmaktadır. Bilgilerin ve verilerin bilgisayar ortamında saklanması, kullanılması, korunması ve yayılması bu sayede mümkündür. Bilgi elde etmenin en kolay ve hızlı yolu internet ortamıdır. Kişilerin birbirleri ile hızlı iletişime geçmesi mesaj ve E-mail yoluyla anında bilgi alış verişi anlamını taşımaktadır. Teknolojinin gelişmesi ve ilerleme kaydetmesi ile birlikte, bilgisayar üzerinden kolayca saklanması ve korunması mümkündür

 

 

Bilgi teknolojisinin faydaları

İlerleyen ve gelişen çağımıza ayak uydurmak için bilginin gerekli olduğunu biliyoruz. Bilginin toplanması, saklanması, yayılması ve kullanılmasının, bizlere getirilerinin ne kadar faydalı olacağını bilmemiz gerekmektedir. Günümüzde ileri düzeyde gelişmiş ve gelişmekte olan bilgi teknolojileri vardır. İnsanlar bilginin nasıl elde edeceğini ve dağıtacağını bilmemektedirler. Bu nedenle bilgi teknolojisinin hızlı gelişim sürecini algılamak daha kolay olacaktır. Bilgi teknolojisi daha çok verimi ve etkin kullanım gücünü artırır. Yapılacak işlemlerin kontrolünü sağlar ve düzenli bir şekilde olmasına yardımcı olur. Bilgilere erişim kolaylığı sağlanır, kişiler bilmedikleri pek çok konu hakkında fikir sahibi olurlar. Bilgiye erişim daha kolay olur. Bilgilerin yönetilmesini sağlar.

 

Bilgi teknolojileri nelerdir

Bilgi teknolojilerinin ilk adımı olarak video kamera, televizyon ve uydu sistemleri olarak söyleyebiliriz. Bu iletişim ve bilgi araçlarını takiben her türlü bilgiyi tam donanımlı olarak bünyesinde barındıran, olmazsa olmaz bilgisayar olarak belirtebiliriz. Günümüzde bilgisayarın olmadığı bir ortamı düşünmek, neredeyse imkansız hale gelmiştir. Bir çok bilgiyi kullanarak sorunları çözme konusunda yeterli donanıma sahip olmaktadır. Bilgiyi işlemek, verileri saklamak için bilgisayar ortamı ve internet ağı hayatımızın vazgeçilmez bir parçası olmuştur. Bilgisayarlar günümüzde fabrika ve kurumlarda elle yapılamayacak kadar büyük işleri otomatik olarak çözümlemektedir.

 

Diğer arama sonuçları:

  • bilgi teknolojileri nedir
  • bilgi teknolojisi nedir
  • bilgi teknolojileri nelerdir
Sosyal Medyada Paylaş
TwitterFacebookWhatsAppGoogle+

3 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir