0

Işık Kaynakları Nelerdir?

Aydınlatma çeşitli yöntemlerle geliştirildi. İnsanoğlu’ nun ilk aydınlanma kaynağı Güneşti. Onbinlerce yıl önce yapılan reçine ve odun parçaları ile meşaleler ilk aydınlatma araçları olmuştu. Buna ek olarak 5000 yıl önce hayvan yağlarının yakılmasıyla elde edilen ışıkla, kandil ve mumlar kullanılmaya başlandı. 18. yüzyılda İngiltere ve Almanya’ da gaz lambası kullanılmaya başlandı. Gaz lambasının kullanımı yaygın hale gelerek uzun soluklu bir aydınlanma süreci başlamış oldu. 19. yüzyılda Thomas Edison tarafından elektrik lambası ampul bulundu.

 

Bu durumda insanoğlu daha tasarruflu ampuller kullanmaya başladı. Işık kaynaklarından biri de lazer olmaktadır. Lazerden çıkan ışık ince bir demet halinde uzaklara dağılmadan ve yayılmadan ulaşmaktadır.

 

Doğal ışık kaynakları nelerdir

Her ışığın belirli bir kaynağı bulunmaktadır. Dünyadaki en büyük ve en güçlü ışık kaynağı güneştir. Yeryüzündeki hayatın devam edebilmesi için güneş ışığının varlığının olması gerekmektedir. Dünya’ nın ışık alan yüzü aydınlık, ışık görmeyen yüzü ise karanlıktır. Karanlıkta varlıkları görebilmek için ışığın kaynaklarını kullanırız. Güneş, yıldızlar, elektrik, ateş böcekleri, gaz lambası ışık kaynaklarıdır. Doğal ışık kaynakları insan eliyle üretilmemiş ve kendiliğinden oluşan kaynaklardır. Güneş, yıldızlar ve yıldırım bunlara örnek olarak verilebilir. Yapay ışık kaynakları ise elektrik ampulü, el feneri, meşale, araba farı ve mum örnek gösterilebilir.

 

Işık Hayatımızı Nasıl Etkiler

Işık doğru yerde ve doğru zamanda kullanılmalıdır. Fakat ışığın yanlış kullanılması ışık kirliliğine yol açmaktadır. Ülkem ekonomisine de zararlı olmaktadır. Işık olmazsa hayatımız oldukça zorlaşır. Işık bir enerji türü olduğu için günlük hayatın vazgeçilmez bir parçasıdır. Bitkilerin besin yapabilmeleri için ışığın enerjisine ihtiyaçları vardır. Işık enerjisi madde de bozunma ve hal değişimi olaylarını gerçekleştirir.

 

 isik_kaynaklari_nelerdir

Diğer arama sonuçları:

  • ışık kaynakları nelerdir
  • ışık kaynakları
  • Işık kaynağı neye denir
Sosyal Medyada Paylaş
TwitterFacebookWhatsAppGoogle+

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir