2

Madencilik ve Maden İşçiliği Nedir ?

Dünya’ da geçerli olan en çok risk taşıyan mesleklerinden biridir madencilik. Bir avuç kömür ile evine ekmek götüren, her saniyeleri risk altında olan tüm şehit madencilerimizi saygı ve rahmetle bir kez daha anıyoruz. Madencilik ve madencilik mesleği hakkında bilgi edinmek, kazaların oluşumuna zemin hazırlayan nedenler neler olduğunu bir kez daha gözden geçirelim istedik.

 

Yerkabuğunun bazı bölgelerinde çok değerli minerallere maden denilmektedir. Yerkabuğunun iç ve dış doğal etkileriyle oluşan hareketlenmesi sonucu, kayaçlarda bulunan minerallerin etkilenmesiyle maden yatakları meydana gelmektedir. Maden yatakları jeoloji ve ekonomi açısından çok önemli değerlere sahiptir. Türkiye maden yatakları açısından oldukça zengindir. Yeraltından zengin mineralleri ayıklayarak çıkaran, Dünyada 30 milyon kişinin çalıştığı riskli iş ise maden işçiliğidir. 21 Haziran 1935 tarihi itibariyle 16 yaşından küçük çocukların ve kadınların, Uluslararası Çalışma Örgütü tarafından maden ocaklarında çalışması yasaklanmıştır.

 

 

Maden kazaları nelerdir

Maden kazaları göçükler, patlamalar ve yangınlar gibi büyük felakete zemin hazırlayan olaylar meydana gelmektedir. Riskli ve tehlikeli kazalara neden olan bu olaylar bir çok can kaybına neden olmaktadır. Alınan bazı önlemlere rağmen maden kazaları, hayatını kaybeden maden şehitleri olmaktadır. Maden kazalarında Türkiye ölüm oranları bakımından ilk üç sırada yer almaktadır. Yaşanan son maden kazası 282 madencinin hayatını kaybettiği Soma faciası olmuştur.

madencilik_maden_isciligi_nedir

 

Madencilik kazalarını önlemek için neler yapılmalıdır

Madencilik Türkiye’ nin en önemli mineral kaynaklarının çıkarılmasını sağlamaktadır. Peki madencilerinin iş güvenliği konusunda, ölümlerin azaltılması, ailelerin ocağına gerçekten ateş düşmesini engellemek için neler yapılabilir veya yapılmalıdır ? Dünya’ nın gelişmiş Ülkelerinde madencilikte oluşan kazalar oldukça düşüktür. Fakat Türkiye’ de maalesef üçüncü sırada yer alması, durumu daha da korkunç hale getirmektedir.  Madencilerin güvenliği için sağlıklı çalışma ortamı oluşturulmalıdır. Maden işletmelerinin yapısına uygun şekilde patlamaları önleyici ve yangınların olmaması ve yayılmaması için yeterli koşullar ve altyapı hazırlanmalıdır. Ayrıca bu tür kazalara sebebiyet verecek oluşumlar için gerekli tedbirler alınmalı, işçilerin hemen tahliye edilebilmesi için güvenli bir nokta oluşturulmalıdır. Ayrıca bu tür kazaların olabilmesi ihtimaline yönelik çalışmalar başlatıp, işçiler ne yapılmalı gerektiği konusunda bilgilendirilmelidir. Ayrıca acil durum planları yapılmalı, eksiklikler ise vakit kaybedilmeden tamam olmalıdır.

 

 

 

Diğer arama sonuçları:

  • maden işçiliği
  • maden işçiliği nedir
Sosyal Medyada Paylaş
TwitterFacebookWhatsAppGoogle+

2 Yorum

    • En kısa sürede bilgiler güncellenecektir. Daha fazla bilgi sahibi olmak için, lütfen takipte kalınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir