0

Dijital Demans Sendromu

 Dijital demans semptomu

Dijital demans semptomu çağın hastalıklarından biri olarak görülüyor. Modern çağın yakaladığı teknolojiyle birlikte, kaybedilen dikkat kaybını da beraberinde getiriyor. Peki nedir bu özellikle genç yaşta insanları vuran ve hafızalarında karışıklıklar yaşatan rahatsızlık. Dijital demans sendromuna yakalandığını düşünen gençler, soluğu uzman doktorlarda alarak, korkularını ifade etmeye devam ediyorlar. Gelişen bilgi çağın da bellek dağınıklığının nedeni nelere dayanıyor? Hafızaları kontrolü altına alan dijital demans günümüzde gençleri acımasızca etkisi, altına alıyor, hafızadaki hatırlanması gereken bir çok şeyi öğrenmeyi unutmamızı sağlıyor. Demans bunama hastalığıdır ve genellikle yaşlı insanlarda görülen bir oluşumdur. Gençlerde görülen dijital demans ise bilgisayar, akıllı telefon kullanımına vakit ayıran gençlerin hafıza sorunlarıyla karşı karşıya kalmasını sağlıyor.

 

Dijital demans belirtileri

Dijital demans dikkat çekici bir şekilde unutkanlık, hafızada bulanıklık, unutkanlık ve dikkat dağınıklığıyla birlikte, tehlike sinyalleri vermeye başlıyor. Gençlerin özellikle akıllı telefon kullanımıyla birlikte, yakın belleği kullanma potansiyeli düşüyor ve kolay olan kaydetmeye alışıyor. Dikkat edilirse önceden hafızada tutulan adres, özel günler ve telefon numaraları artık telefonlara kaydedilerek teknolojinin getirdiği kolaylıklardan faydalanılıyor. Bu kolaylık iyimser olduğu gibi, beynimize bir rehavetin çökmesini sağlayarak yakın bellek kullanımını rafa kaldırıyor. Günlük hayatı sekteye uğratan ve yaşam kalitesini düşüren unutkanlık ve dikkat dağınıklığı da gençlere korku ve endişe halini beraberinde getiriyor. Dijital demans semptomu gençler üzerinde ciddi bir tehdit oluşturmakla birlikte, sosyal hayatlarından kopmalarını da sağlıyor. Sanal dünyanın getirdikleriyle mutlu olan gençler, sosyal hayattan uzaklaşarak sanatsal faaliyetlerden uzak kalıyorlar. Dijital demans sendromuna yakalanan gençler bu şikayetlerle uzman doktorlara başvurarak, unutkanlıklarının nedenlerini araştırıyorlar. Unutkanlıktan şikayet eden gençlerin hayatlarına yeni bir renk getirmeleri faydalı olacaktır.

dijital_demans_semptomu

Dijital demans şikayetleri

Dijital demans özellikle gençleri etkisi altına alarak ciddi bellek bulanıklığına davetiye çıkarıyor. Günlük yaşam aktivitelerinde enerji açığı ve zihin dağınıklığı yaşayan gençler, direk olarak kendilerinde alzhemier mıyım? Sorusunu sorarak panik ruh haline giriyorlar. Dijital demans zamanının büyük bölümünü bilgisayar başında geçiren, yatarken telefonları ile birlikte veya başucunda uyuyan gençlerde sıklıkla oluşum gösteriyor. Öncelikle bilgisayar başında geçirilen zaman kısıtlanmalıdır. Arkadaşlarınızla geçireceğiniz bir kaç saat aktiflik kazanmanızı ve mutlu olmanızı sağlayacaktır.

Sosyal Medyada Paylaş
TwitterFacebookWhatsAppGoogle+

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir